Egyre többen utasítják el a tömegtermékeket

Fazekas Sándor közlése szerint növekszik az érdeklődés a háztáji gazdálkodás iránt.

PR
2013. 10. 17. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háztáji gazdálkodás kezd mindinkább kedveltté válni, az emberek felismerik, hogy nem igaz az érvelés, miszerint olcsóbb a boltban megvenni az élelmiszert – mondta az agrártárca vezetője csütörtökön a témában Gödöllőn tartott tanácskozáson. Fazekas Sándor elmondta, hogy jelenleg közel egymillió háztartásban végeznek valamilyen, az öngondoskodást szolgáló, a család asztalára kerülő zöldséget, gyümölcsöt, tojást és húst előállító tevékenységet. Eközben a gazdák száma félmillióra tehető.

A miniszter szerint a pozitív szemléletváltozást jelzi, hogy az idén eddig 19 ezren jelentkeztek újonnan őstermelőnek. A kormány többféle módon segíti a háztáji gazdálkodás erősítését, ezek közé tartozik például a Start munkaprogram, a burgonyaprogram beindítása, a helyi piacok életre hívásának szorgalmazása – tette hozzá. A cél, hogy további több 100 ezer háztartás kapcsolódjon be a háztáji gazdálkodásba – jelentette ki Fazekas.

Aláhúzta, a világ két irányba halad egyszerre. Növekszik a mesterségesen előállított, ízfokozókkal teletömött olcsó tömegélelmiszerek aránya, másrészt nő az igény az egészséges, valódi termékek iránt. A háztáji gazdálkodás kiteljesedése ez utóbbi irányzatot erősítheti – mondta a miniszter.

A tanácskozáson Gyuricza Csaba, a Szent István Egyetem dékánja arról szólt, hogy a felsőoktatási intézményben növekszik a mezőgazdasági szakok iránt érdeklődő fiatalok aránya. Például a mezőgazdasági mérnöki karra az idén 800-an iratkoztak be, ami 30 százalékos emelkedést jelent. A leendő mérnökök döntő többsége olyan családból érkezett, amely gazdálkodással foglakozik – emelte ki a dékán.

Kertészeti gépbeszerzésre 24 milliárd forint pályázati forrás áll rendelkezésre, eddig 2300 pályázó nyújtott be igényt összesen 22 milliárd forint értékben az október 18-án, pénteken lejáró határidő előtt – erről is  tájékoztatott a vidékfejlesztési miniszter Gödöllőn.

Mint elmondta, az ágazaton belül a kertészetnek kiemelten fontos a szerepe, az agrárgazdaság hozzávetően 2200 milliárdos termelési értékének egyharmadát adja. Ezért fontos a gazdáknak a fejlesztési lehetőséget teremtő öntöző berendezések, kistraktorok, vető- és betakarítógépek beszerzésére kiírt pályázat is – tette hozzá.  Az évente előállított, jelenlegi 3,5-4 millió tonnányi zöldség, gyümölcs mennyisége a tervek szerint további egymillió tonnával nő a jövőben.

A miniszter arról is szólt, hogy a kertészeti termékek körülbelül egynegyede exportra kerül, és az itthon értékesített mennyiségen belül örvendetesen növekszik a helyben értékesített, a helyi piacokon, vagy a közétkeztetésben elfogyasztott mennyiség aránya. Az adatok szerint, míg három éve 6-8 százalék volt, jelenleg 10-12 százalék ez az arány, és a tervek szerint néhány éven belül a 15-20 százalék elérése a cél – hangsúlyozta az agrártárca vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.