Még nagyobb reálbér-növekedésre számítanak

Rolek Ferenc szerint a reálbér-növekedés nem egy, hanem két százalék lesz jövőre.

MD
2013. 12. 23. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rolek Ferenc a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta, mindenképp elégedett azzal, hogy idén – más évektől eltérően – jó időben sikerült a munkaadói és munkavállalói képviselőknek, valamint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek aláírni a következő esztendő béreiről szóló megállapodást. Az érdek-képviseleti szervezet tisztségviselője az egyezség kapcsán egyúttal kiemelte, a mértékeket munkáltatói szempontból kicsit túlzottnak tartja – olvasható a Hirado.hu-n.

A december elején született és pénteken aláírt megállapodás szerint 2014-ben a minimálbér 3,6 százalékkal 101 500, a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér) 3,5 százalékkal 118 ezer forintra emelkedik, és a jövő évi bértárgyalásokra 3,5 százalékos emelést javasolnak a szociális partnerek. Varga Mihály a december 20-ai aláíráskor kiemelte: 2014-ben a minimálbér összege először haladja meg a 100 ezer forintot, és figyelembe véve a jövő évre várt 2,4 százalékos inflációt, ez az emelés további reálbér-növekedést jelent.

Rolek Ferenc a Kossuth Rádióban hétfőn azt mondta, a megállapodás tartható, ha nem lenne az, nem írták volna alá. A megállapodásban foglaltakat a vállalkozások legtöbbje, „ha nagyon összeszorítottan is”, de meg fogja tudni valósítani, különös tekintettel a minimálbér-emelésre és a garantált bérminimumra.

Hozzátette: a harmadik elem, a bérajánlás, mint neve is mutatja, nem kötelező mértékű változtatásról szól. A megállapodás is nagyon nyomatékosítja, hogy a bérajánlást mindig a helyi körülmények, az adott vállalkozás teherbíró képessége függvényében kell megtenni. Fontos pont az is, hogy az alapbér emelése ne menjen a foglalkoztatottság rovására. Hozzátette: biztosan lesznek olyan cégek, amelyek nem tudják majd az ajánlásban megfogalmazott mértékben emelni a béreket vagy egyáltalán nem tudnak többet adni dolgozóiknak. A többség azonban képes lesz az emelésre, így összességében országosan a béremelés mértéke eléri az egyezségben szereplő értéket, sőt, várhatóan kicsit meg is haladja majd. Rolek Ferenc emlékeztetett rá, hogy főleg a cégeknél jellemző egyedi jellegű kisebb béremeléseknek köszönhetően utólag mindig azt mutatják az adatok, hogy a tényleges növekedés meghaladja a megállapodásban foglaltakat körülbelül egy százalékkal.

Rolek Ferenc megerősítette, jelentős reálbér-növekedésre számít 2014-ben. Az egyezségben szereplő 3,5 százalékos bérnövekmény az előrejelzett 2,4 százalékos infláció mellett nagyjából egy százaléknyi reálbér-emelkedést hozna. A kormányzat azonban már a tárgyalások befejezése után bejelentette a rezsicsökkentés újabb ütemét, ami azt jelenti, hogy az eddig vártnál kisebb lesz a pénzromlás, tehát még nagyobb, várhatóan plusz két százalék lesz a bérek reálértékének változása – kalkulált az alelnök. A MGYOSZ tisztségviselője szerint ez különösen jó hír a kiskereskedelemnek és a vendéglátásnak, ám Magyarországon a gazdaságélénkítésnek nem a belső fogyasztás növelése a fő forrása, hanem az exportösztönzés. Ebből a szempontból a mostani megállapodás kicsit túlzó, hiszen viszonylag jelentős költségnövelést okoz a vállalkozásoknak. Ezt ugyan el tudják viselni, de nem javítja a versenyképességet – tette hozzá a Kossuth Rádióban Rolek Ferenc, a munkaadói szövetség alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.