Folytatódott a reálbér-növekedés

Októberben 6,2 százalékkal nőttek a bérek reálértéken, így tizedik hónapja tart a bérek vásárlóértékének emelkedése.

PR
2013. 12. 19. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alacsony, 1,9 százalékos I–X. havi infláció mellett így 3,2 százalékos reálbér-növekedést sikerült elérni az év elejétől. A 2013. január–októberi időszakban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 227 800 forint volt. A versenyszférában foglalkoztatottak átlagosan 238 400, míg a közszférában – a közfoglalkoztatottakat nem számítva – dolgozók 223 700 forintot kerestek. A családi kedvezmény nélkül számított átlagos nettó kereset január–október időszakban tovább emelkedve 149 200 forint volt nemzetgazdasági szinten, ez az előző évi adathoz képest 5,2 százalékkal magasabb értéket jelent.

A versenyszférában a nettó keresetek 5,3, a közszférában – a közfoglalkoztatottak nélkül – 6,8 százalékkal növekedtek ebben az időszakban. A reálbérek mindkét szektorban tovább emelkedtek, nemzetgazdasági szinten pedig 3,2 százalékos reálbér-növekedésről beszélhetünk a 2013. január–októberi időszakot tekintve. A közfoglalkoztatás hatása nélkül a közszférában bekövetkezett átlagos reálbér-növekedés meghaladta a versenyszféra átlagát.

A havi adatokat tekintve, az év tizedik hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 229 900 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 5,7 százalékkal magasabb az előző évi adathoz viszonyítva. A nettó bér – amely 150 600 forintot tett ki – 7,2 százalékkal nőtt 2012 októberéhez képest. Az októberi, alacsonynak mondható 0,9 százalékos éves inflációval számolva 6,2 százalékkal ért többet a keresetünk reálértelemben.

 

 

A bérek adóterhének idei mérséklődése, valamint a rezsicsökkentés hatására a keresetek reálértékének megalapozott erősödése elősegíti a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás bővítését, továbbá kedvezően hat a lakosság jövedelmi helyzetének stabilizálására. A korábban megjelent, várakozásokon felüli ipari és építőipari adatokat látva elérhetőnek tűnik a kormány célja, hogy a magyar gazdaságot tartós növekedési pályára állítsa.

Az elemzők egyetértenek abban, hogy valóban reálbér-növekedést jelent a minimálbér emelése. Az ING elemzője szerint foglalkoztatási szempontból kedvező, hogy a reál szintű minimálbér-emelés mértékét meghaladja a 2014-re várt gazdasági növekedés, míg az Erste szakértője szerint mérsékelt hatása lesz a foglalkoztatásra, a járulékbevételek azonban emelkedhetnek.

 

A minimálbérrel együtt több juttatás is nő januártól: havonta akár hétezer forinttal is emelkedhet a táppénz, de nő az álláskeresési járadék és a gyermekgondozási díj is.

 

Elemzők: 1 százalékos növekedést, fogyasztási fordulatot, gyarapodó exportot és bővülő foglalkoztatást jelez a Századvég Gazdaságkutató az idei évre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.