Mintegy ezren sztrájkoltak a hatvani Bosch-gyárban

Ha péntekig nincs előrelépés a bértárgyalásokon, újabb sztrájk jöhet.

Facsinay Kinga
2018. 01. 24. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várakozáson felüli sikerrel zajlott le a ma reggeli figyelmeztető sztrájk a hatvani Bosch-gyárban: becslések szerint az első műszakba beosztott fizikai dolgozók 80–90 százaléka, mintegy ezer fő vett részt a munkabeszüntetésben – tudtuk meg Janik Tamástól, a Hatvani Autóelektronikai Dolgozók Független Szakszervezete (HADFSZ) alelnökétől.

Dugig megtelt az a három étkező, amelyet a délelőtt 9 és 11 óra között sztrájkolók számára kijelöltek, s ahol az érdekképviseletek emberei elbeszélgettek a dolgozókkal, tájékoztatták őket a bérkövetelésekről, a tárgyalások állásáról, illetve a további lehetőségekről. Mint hangsúlyozta, rendezetten és kulturáltan zajlott le a hatvani üzem történetének első sztrájkja, amely szinte teljesen megbénította a gyár életét néhány órára. Semmiféle atrocitás nem történt, a résztvevők lelkesek voltak, még a Himnuszt is elénekelték. Miután főleg a fizikai dolgozók bére marad el a kívánatostól – az operátorok kezdő órabére csak 989 forintra rúg –, nem csoda, hogy inkább ők vettek részt szinte teljes számban a tiltakozásban, a szellemi munkavállalók nem igazán támogatták a munkabeszüntetést.

Innentől kezdve a cégvezetés térfelén pattog a labda – tette hozzá Janik Tamás. A maguk részéről péntekig várják a Robert Bosch Elektronika Kft. ajánlatát. Ha addig nem történik előrelépés a bértárgyalásokon, akkor újabb, valószínűleg ugyancsak kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, és ebbe már bevonják a maradék három műszak embereit is.

Mint korábban megírtuk, a szakszervezetek 15 százalékos béremelést, negyedéves jelenléti prémium kifizetését (háromhavonta fejenként mintegy 100 ezer forintot) és – miután idén ünnepli 20 éves fennállását az elektronikai gyár – jubileumi prémium kifizetését kérték a cégvezetéstől. Utóbbi azonban a követeltnél jóval alacsonyabb, mintegy 8 százalékos béremelésről döntött a hatvani üzem esetében, mondta Janik Tamás.

Lapunknak eljuttatott állásfoglalásában a cég úgy nyilatkozott, hogy a Bosch-csoport magyarországi telephelyein a munkavállalók bére a piaci trendeknek megfelelően átlagosan csaknem 10 százalékkal emelkedik idén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.