Brutális csődhullámot hozhat a koronavírus a világgazdaságban

Az egyes országok mentőcsomagjai ellenére rekordmértékben nő idén a csődök száma világszerte. Az eurózónában 22, az Egyesült Államokban 44 százalékkal több vállalat jelent fizetésképtelenséget, mint a járvány előtti időszakban. A Covid-19 recesszióba taszítja a világgazdaságot, amely a tavalyi 2,6 százalékos növekedés után 2,8 százalékkal esik vissza 2020-ban.

Horváth Éva
2020. 05. 14. 21:09
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ szinte minden országát érintő koronavírus-járvány következtében globálisan csökkent a fogyasztás, kevesebb a befektetés, és ehhez járul még a beszállítói láncok sérülékenysége. Mindezek következtében 2020 első félévében 6,3 százalékponttal zsugorodik a globális GDP, így 2020 végére mínusz 2,8 százalék lesz a világgazdaság teljesítménye – állapítja meg elemzésében az Atradius hitelbiztosító. A társaság országigazgatója szerint az eurózónában annak ellenére brutális lesz a visszaesés, hogy az idei év második félévében az adatok javulására lehet számítani. Vanek Balázs az év egészére úgy becsüli, hogy 5,1 százalékkal csökken az eurózóna reál GDP-je, míg a munkanélküliségi ráta 9,3 százalék lehet. A reálbérek növekedését a nagyon alacsony infláció segíti – fűzi hozzá a szakember.

Az Attradius prognózisa 2020-ban az Egyesült Államok GDP-jének 4,1 százalékkal csökkenését vetíti előre. A járvány nyomán máris drámaiak a munkaerőpiaci kilátások. Amíg márciusban 701 ezer munkahely szűnt meg, és a munkanélküliség aránya 4,4 százalék volt, április közepén már 22 millió amerikai folyamodott munkanélküli segélyért, és a munkanélküliség ráta 15 százalékra nőtt. A brit gazdaságot nem csak a járvány, hanem a Brexit körüli bizonytalanság is sújtja, ezért az Attradius Nagy-Britanniában 5,1 százalékos GDP-csökkenést vár.

Mindez jelentkezik majd a csődök számában is – hívja fel a figyelmet Vanek Balázs. – Az eurózónában átlagosan 22 százalékkal lesz több csőd, mint 2019-ben. A legrosszabbul a spanyol gazdaság jár, itt 68 százalékkal nőhet a fizetésképtelen cégek száma. Nagy-Britanniában 42 százalékkal nő a bedőlési ráta, de nagy a növekedés Hollandiában (39 százalék), Olaszországban (22 százalék) és Franciaországban is (17 százalék). Németország a maga 6 százalékával szinte jól jár” – mondta Vanek Balázs.

A hitelbiztosító elemzői úgy becsülik, hogy az Egyesült Államokban 44 százalékkal ugrik meg a csődök száma az idén, Kínában 31 százalékkal, míg Indiában 34 százalékkal több vállalat húzza majd le a rolót, mint tavaly.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.