Ha valakinek lettek volna még kétségei; az Európai Parlament új állásfoglalásával nyilvánvalóvá tette, hogy az intézmény teljesen eltávolodott a valóságtól. Minderről Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője beszélt a közösségi oldalán.
– Élesedik a vita az Európai Unió tizedik szankciós csomagjáról, és a legérzékenyebb pontot megint az energiaszállítások jelentik. Az Európai Parlament úgy döntött, hogy átvágja a gordiuszi csomót, és pontot tesz a vita végére. Egy új állásfoglalásában azonnali és teljes körű embargót sürget valamennyi orosz fosszilis energiahordozóra, megszüntetné az atomerőművek működéséhez szükséges fűtőelemek szállítását, megtiltaná a nukleáris együttműködéseket, és felfüggesztené az Északi Áramlat gázvezetékeket is – ismertette a szakértő.
Szerinte az állásfoglalás pontjai olyanok, mintha az azt elfogadó képviselők egyáltalán nem tájékozódtak volna az elmúlt egy évben.
Lássuk a fosszilis energiahordozókat! Az Európai Unió tavaly augusztus óta teljeskörűen tiltja az orosz szilárd tüzelőanyagok importját. A kőolajra vonatkozó embargó december óta hatályban van és február 5-én kiegészült az olajtermékekkel is.
– Mentességet mindössze azok az országok kaptak, melyek műszaki okokból nem tudják más forrásból helyettesíteni az orosz beszerzést és ezek az adottságok nem változtak. Az európai gázpiacon pedig még úgy is harmincmilliárd köbméteres hiány várható, ha feltételezzük, hogy a jelenlegi orosz beszállítások nem csökkennek. Az előrejelzés nem mástól származik, mint – a szankciókritikusnak aligha tekinthető – Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől – magyarázta Hortay Olivér.