Az Európai Parlament azt is szankcionálná, ami nem működik + videó

Teljes körű embargót sürget valamennyi orosz fosszilis energiahordozóra az Európai Parlament. A szankciókkal megszüntetné az atomerőművek működéséhez szükséges fűtőelemek szállítását, megtiltaná a nukleáris együttműködéseket és felfüggesztené az Északi Áramlat gázvezetékeket is. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője szerint az intézmény teljesen eltávolodott a valóságtól.

Magyar Nemzet
2023. 02. 07. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valakinek lettek volna még kétségei; az Európai Parlament új állásfoglalásával nyilvánvalóvá tette, hogy az intézmény teljesen eltávolodott a valóságtól. Minderről Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője beszélt a közösségi oldalán. 

– Élesedik a vita az Európai Unió tizedik szankciós csomagjáról, és a legérzékenyebb pontot megint az energiaszállítások jelentik. Az Európai Parlament úgy döntött, hogy átvágja a gordiuszi csomót, és pontot tesz a vita végére. Egy új állásfoglalásában azonnali és teljes körű embargót sürget valamennyi orosz fosszilis energiahordozóra, megszüntetné az atomerőművek működéséhez szükséges fűtőelemek szállítását, megtiltaná a nukleáris együttműködéseket, és felfüggesztené az Északi Áramlat gázvezetékeket is – ismertette a szakértő. 

Szerinte az állásfoglalás pontjai olyanok, mintha az azt elfogadó képviselők egyáltalán nem tájékozódtak volna az elmúlt egy évben.

Lássuk a fosszilis energiahordozókat! Az Európai Unió tavaly augusztus óta teljeskörűen tiltja az orosz szilárd tüzelőanyagok importját. A kőolajra vonatkozó embargó december óta hatályban van és február 5-én kiegészült az olajtermékekkel is. 

– Mentességet mindössze azok az országok kaptak, melyek műszaki okokból nem tudják más forrásból helyettesíteni az orosz beszerzést és ezek az adottságok nem változtak. Az európai gázpiacon pedig még úgy is harmincmilliárd köbméteres hiány várható, ha feltételezzük, hogy a jelenlegi orosz beszállítások nem csökkennek. Az előrejelzés nem mástól származik, mint – a szankciókritikusnak aligha tekinthető – Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől – magyarázta Hortay Olivér.

Jelezte: a nukleáris szektort érintő javaslat hasonlóképpen elrugaszkodott a valóságtól. 

Az atomenergia azért nem került be az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciós csomagjaiba, mert annak katasztrofális következményei lennének az áramellátásra. 

Számos nyugati erőmű orosz fűtőelemet használ, amelyek egyes létesítmények esetében csak több év alatt, másoknál egyáltalán nem helyettesíthetők.

– A legabszurdabb azonban mégis az Északi Áramlat gázvezetékek felfüggesztésére vonatkozó parlamenti javaslat. A négy vezetékből három ősszel felrobbant, a negyediket pedig – engedély hiányában – üzembe sem helyezték, azokon tehát jó ideje egyetlen molekula gáz sem szállítható. Vajon nem tűnt föl az állásfoglalást támogató képviselőknek, hogy nincs mit felfüggeszteni? – tette fel a kérdést az üzletágvezető.

Hortay Olivér végül hozzátette: az Európai Parlament új állásfoglalása méltatlan egy uniós intézményhez. Szerinte itt lenne az ideje, hogy a képviselők elkezdjenek valós problémákkal foglalkozni, már csak azért is, mert nemsokára az európaiak választáson mondanak majd ítéletet a teljesítményükről.

 

Borítókép: földgáz bugyog fel a felrobbant Északi Áramlat 2 csővezetékből a Balti-tengeren 2022. szeptember 28-án (Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/svéd parti őrség)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.