„Ne a magyar gazdák fizessék meg az Ukrajnának nyújtott segítség árát!”

Az importtilalomnak az ukrán gabonán kívül sok egyéb termékre, például a tojásra, a baromfira és a mézre is ki kell terjednie – modta Győri Enikő EP-képviselő a brüsszeli gazdatüntetésen.

Magyar Nemzet
2023. 05. 23. 14:44
Farmers stage demonstration against EU and Ukrainian grain
BRUSSELS, BELGIUM - MAY 23: Nearly 200 farmers from six different EU countries gather at Schuman Square upon the call of various farmers' associations, to stage a demonstration against the Ukrainian grain and European Union's agriculture policies in Brussels, Belgium on May 23, 2023. Dursun Aydemir / Anadolu Agency (Photo by Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP) Fotó: AFP/Anadolu Agency
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fizettethetik meg a magyar gazdákkal az Ukrajnának nyújtott segítség árát, az, hogy Ukrajna jelenleg nem tudja biztonságosan exportálni agrártermékeit, nem jelentheti azt, hogy a magyar gazdák fizetik meg a megtámadott országnak nyújtott segítség árát, mivel nem tudják eladni saját terményeiket – jelentette ki Győri Enikő európai parlamenti (EP-) képviselő Brüsszelben kedden azon a tüntetésen, amelyet öt uniós tagország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia gazdái szerveztek.

Győri Enikő magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett, az Európai Bizottsággal megállapodás született az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan. A megállapodáshoz viszont az kellett, hogy az érintett országok összefogjanak, a brüsszeli testületi ígéretek betartatásához pedig az, hogy az érintett országok gazdái hallassák a hangjukat.

Úgy fogalmazott: nem elegendő, hogy a rendkívüli és ideiglenes megelőző intézkedések, amelyek célja, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás átmeneti feloldása okozta nehézségeket, mindössze négy, Ukrajnából származó mezőgazdasági terméket érintsenek: a búzát, a kukoricát, a repcemagot és a napraforgómagot. 

 

Az ukrán exportot segítő autonóm kereskedelmi intézkedéseknek sok egyéb termékre, köztük a tojásra, a baromfira, a mézre is ki kell terjedniük 

 

– emelte ki.

Győri Enikő kijelentette: a brüsszeli testületnek foglalkoznia kell a problémával, az nem lehet ugyanis a háború függvénye, hogy a magyar gazdák raktáraiban ottmarad-e a gabona, vagy az, hogy eljutnak-e az ukrán mezőgazdasági termékek az éhezőkhöz Afrikába vagy a világ más területeire.

Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában azt mondta: elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság olyan rosszul előkészített, átgondolatlan intézkedéseket erőltet rá a tagállamokra, amelyekkel súlyos károkat okoznak a közép-európai gazdáknak. Közölte: a háború idején egész Közép-Európa erőn felül teljesítve nyújt segítséget az ukrán állam és az ukrán nép számára. Magyarország már másfél millió ukrajnai menekültet fogadott be, és humanitárius segítséget biztosít nem csak a magyarlakta kárpátaljai területeken élők számára. Az EP-képviselő felháborítónak nevezte, hogy a támogatás ellenére ilyen nehéz helyzetbe hozzák a magyar gazdákat.

 

Felszólítom az Európai Bizottságot, hogy fordítson sokkal nagyobb figyelmet az európai emberek érdekeinek védelmére. Nem hagyjuk, hogy a felelőtlen döntések miatt saját gazdáink menjenek tönkre

 

– fogalmazott Hidvéghi Balázs.

Cseh Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára közölte: több száz milliárdos az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt keletkezett kár Magyarországon. A brüsszeli tüntetésen összegyűlt gazdák egyik legfontosabb követelése, hogy az uniós bizottság kibővítse a védintézkedés alá tartozó termékek körét, valamint fenntartsa az ukrán terményekre vonatkozó behozatali tilalmat. 

– Nem lehet, hogy teljesen letarolják a magyar mezőgazdaságot. Teljes behozatali tilalmat kérünk nemcsak a gabonára, hanem más termékekre is – mondta a Magosz főtitkára.

Luzsi József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vidékfejlesztésért felelős alelnöke nyilatkozatában az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalom akár a jövő év közepéig történő fenntartásának fontosságát hangsúlyozta, valamint azt a célt fogalmazta meg, hogy a jövőben is „magyar búzából süssenek magyar kenyeret”.

A Brüsszelben tüntető gazdák mellett az Agrárminisztérium közleményben foglalt állást.

Borítókép: A mai brüsszeli tüntetésen több százan vettek részt (Fotó: AFP/Anadolu Agency)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.