– Egyértelműen látszik, hogy egy új nukleáris reneszánsz részesei vagyunk – jelentette ki lapunknak Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő annak kapcsán, hogy a napokban Dubajban, az Egyesült Államok vezetésével huszonkét ország – köztük Magyarország, Franciaország és Svédország is – közös nyilatkozatot írt alá. Ebben többek között az szerepel, hogy 2050-ig háromszorosára kell növelni a globális atomerőművi kapacitást az atomenergia használatának klímavédelmi, ellátásbiztonsági és egyéb előnyei miatt.
A szakértő az atomerőművek működtetéséhez szükséges uránellátásról azt mondta, ma a kitermelés részarányát tekintve az első három ország Kazahsztán (43 százalék), Kanada (15 százalék) és Namíbia (11,5 százalék). Az Egyesült Államok szerepe elenyésző az uránbányászat terén, hiszen az elmúlt évtizedben a termelés kevesebb mint huszadára esett vissza, ma teljes mértékben behozatalra szorul. Az amerikai dúsítotturán-import ötven százaléka Oroszországból, illetve két szovjet utódállamból – Kazahsztánból és Üzbegisztánból – származik. Az Európai Uniónak 2017 óta nincs saját urántermelése, de korábbi részesedése is elenyésző volt – tette hozzá a szakértő.
– A Nukleáris Világszövetség adatai szerint egy évtized alatt (2013 és 2022 között) 17 százalékkal esett vissza a globális urántermelés. Éppen ezért a növekvő igények kielégítése céljából először is az új bányák nyitásával, illetve a fukusimai baleset után a keresletcsökkenés és áresés miatt bezárt bányák újranyitásával kell növelni a kitermelést. Mindeközben fejleszteni kell az átalakítási, dúsítási és üzemanyaggyártási kapacitásokat is – ismertette Hárfás Zsolt.