Az építőipar januári eredményének több oka van

Viszont bizakodásra ad okot, hogy a következő időszakban állami, önkormányzati és vállalati beruházások is kezdődnek, valamint az, hogy európai uniós források is érkeznek az ágazatba.

Forrás: MTI2020. 03. 16. 17:04
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építőipari termelés januári 2,5 százalékos éves csökkenése a 2019. évi magas bázissal és az időjárás kedvezőtlen hatásaival magyarázható, ugyanis a téli időszakban az ágazat termelékenysége visszaesett – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.

Boros Anita, az építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkár hozzátette, mindezek mellett a termelés gördülékenységét akadályozza még a munkaerőhiány, az építőipari alapanyagok árának és a munkadíjak növekedése, valamint az, hogy a lakáspiacot támogató intézkedések pozitív hatása kezd kifutni.

Bizakodásra ad okot ugyanakkor, hogy a következő időszakban állami, önkormányzati és vállalati beruházások is kezdődnek, valamint az, hogy európai uniós források is érkeznek az ágazatba – mondta.

Boros Anita közölte: a koronavírus januárban még nem befolyásolta a magyar gazdaság teljesítményét, így az építőipar termelékenységére, az építőipari ellátási láncra sem volt hatása.

Az államtitkár elmondta, 2020 januárjában a szerződésállomány 14,7 százalékkal elmaradt az előző évben elért szinttől, az új szerződések száma azonban 8,2 százalékkal emelkedett. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 9,3 százalékkal nőtt, míg az egyéb építményeké 24,5 százalékkal csökkent. A szerződésállomány összege január végén elérte a 2170 milliárd forintot.

Boros Anita beszámolt az új építésű lakásokról is: a családi otthonteremtési kedvezménynek (csok) köszönhetően számuk 2015 óta folyamatosan emelkedik. Ezt támasztja alá, hogy míg 2015-ben 7600, 2018-ban már 17 681, 2019-ben pedig már 21 127-re nőtt a használatba vett lakások száma. Az új lakások száma Budapesten, kiugró mértékben, 50,7 százalékkal emelkedett.

Az államtitkár azt mondta, az építőipari termelést tekintve Magyarország kiemelt helyen szerepel a régióban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.