Kettős hatalom Chisinauban

Súlyos politikai válság tartja fogságban az Oroszország és a Nyugat érdekszférájához egyaránt tartozó Moldovai Köztársaságot, ahol napok óta gyakorlatilag két, egymással párhuzamosan működő kormány tartja kezében a hatalmat.

2019. 06. 14. 13:00
Law enforcement officers stand guard during a rally held by supporters of the Democratic Party of Moldova in Chisinau
A Moldovai Köztársaságban a rendőrség és az ügyészség is egy oligarcha befolyása alatt áll Fotó: REUTERS/Valentyn Ogirenko
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai válság a múlt hét végén robbant ki annak nyomán, hogy az Igor Dodon államfőhöz közel álló, Moszkva-barát Szocialista Párt és az ACUM nevű, EU-barát pártszövetség megegyezett a kormányalakításról. A február végén tartott parlamenti választásokon a szocialisták 35, az ACUM 26 mandátumot szerzett a 101 fős törvényhozásban. Az eddig kormányon lévő, szintén Európa-párti, 30 mandátumhoz jutó Demokrata Párt azonban úgy ítélte meg: a koalíciót egy nappal azután kötötték meg, hogy lejárt a határidő. Az alkotmány szerint ugyanis a választások után 90 nap áll rendelkezésre a kormányalakításra, ellenkező esetben új választásokat kell kiírnia az államfőnek.

A koalíciós partnerek mindeközben – Oroszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió támogatását is élvezve – parlamenti többségük birtokában megválasztották a törvényhozás új elnökének a szocialista Zinaida Greceaniit, miniszterelnöknek pedig Maia Sandut, az ACUM pártszövetség egyik tagpártjának vezetőjét. A Demokrata Párt ezért az alkotmánybírósághoz fordult, amely igazat adott az eddigi kormánypártnak. A taláros testület felfüggesztette tisztségéből Igor Dodon államfőt, s az eddigi miniszterelnököt, a demokrata párti Pavel Filipet nevezte ki ideiglenes köztársasági elnöknek, aki bejelentette a parlament feloszlatását, és szeptember 6-ra előrehozott választást írt ki.

Hírügynökségi jelentések szerint a moldovai események mögött Vladimir Plahotniuc oligarchát kell keresni, aki az ország egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb embereként, a Demokrata Párt vezetőjeként gyakorolja a tényleges hatalmat. Befolyása alatt áll az alkotmánybíróság, a rendőrség és az ügyészség is, amely kedden jelentette be: illegális finanszírozás gyanúja miatt nyomozást indított Igor Dodon és a Szocialista Párt ellen, amely állítólag akár havi egymillió dollárt (284 millió forint) is kaphatott Moszkvától.

– Az országban semmi sem fog változni addig, amíg az állami intézményeket fogságban tartó Plahotniuc Moldovában van – mondta korábban Sandu.

Dodon pedig úgy fogalmazott, az eltérő ideológiájú pártok is összefoghatnak, ha közös a cél: Moldova felszabadítása a bűnöző, diktatórikus rezsim alól. A demokrata pártiak azonban úgy vélik, Moszkva törvénytelen módon oroszbarát kormány megalakulását akarja kikényszeríteni.

A Moldovai Köztársaságban a rendőrség és az ügyészség is egy oligarcha befolyása alatt áll
Fotó: REUTERS/Valentyn Ogirenko

– A szocialista–ACUM-kormányt Washington és Moszkva a regionális stabilitás érdekében tett közös megegyezésének lehet tekintetni – mondta lapunknak Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, aki szerint sem az Egyesült Államoknak, sem Oroszországnak nem érdeke a Plahotniuc-féle eddigi vezetés támogatása.

Mint a szakértő elmondta, Moszkvának többek között Plahotniucnak az oroszellenes Petro Porosenko előző ukrán államfővel való üzleti kapcsolatai és szoros együttműködése nem tetszettek, az Egyesült Államoknak pedig az, hogy moldáv nacio­nalistaként föderális állam létrehozását vizionálta a Moldovától elszakadt Transznisztriával, ami a chisinaui parlamentben oroszbarát többséget eredményezett volna. Miközben Washington a stabilitás aláásása és az orosz befolyás növekedése miatt aggódik, az új moldáv kormánykoalíció oroszbarát pártja, a szocialisták kijelentették: folytatódik az uniós integráció, és nem lesz föderalizáció. Cserében, a kormány létrejöttének háttéralkuja részeként az EU- és USA-barát koalíciós partner, az ACUM pártszövetség nem fogja a NATO-tagságot kérni, és közösen lépnek fel Dodonékkal Plahotniuc ellen – mondta Barabás T. János.

Blokád

Moldovában most gyakorlatilag két kormányzat működik, mindkettő a hatalom elbitorlásával vádolja a másikat. Pavel Filip és miniszterei a kormányépületekben, a hozzájuk hű rendőrség, illetve híveik által körbekordonozva üléseznek, míg Maia Sanduék a parlamentben kénytelenek kormányüléseket tartani. Sandu a kormányhivatalok blokádjának feloldását követeli, egyben kilátásba helyezte, hogy bíróság elé állítják a kormányának nem engedelmeskedő tisztségviselőket. A felfüggesztett államfő, Igor Dodon is az új kormány támogatására szólította fel a moldovai köztisztviselőket és a fegyveres erők tagjait tegnapi Facebook-nyilatkozatában.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.