Donald Tusk kezében a néppárt irányvonala

Óvatosan bizakodó a Fidesz-KDNP az Európai Néppárt elnökének szerdán megválasztott Donald Tuskkal kapcsolatban. Nacsa Lőrinc, a KDNP frakciószóvivője lapunknak a jobbközép pártcsalád zágrábi kongresszusán elmondta: a volt lengyel miniszterelnök várhatóan Európa sorskérdéseivel foglalkozik majd belső viták helyett.

Tóth Loretta (Zágráb)
2019. 11. 21. 11:48
European Council President Donald Tusk speaks during the EPP congress in Arena Zagreb hall in Zagreb
A volt lengyel miniszterelnök harcolni akar a parlamentben Fotó: Antonio Bronic Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A volt lengyel miniszterelnök harcolni akar a parlamentben
Fotó: Reuters

Zágrábban azonban a Magyar Nemzetnek több, egymástól független néppárti forrás is arról számolt be, hogy – miközben a magyar liberális sajtó a Fidesz néppártból való eltávolítását vizionálja – az érintetteknek egyáltalán nem sürgős, hogy rendezzék a tavasz óta húzódó ügyet, amelynek rendezését előzetesen a májusi európai parlamenti választások utánra ígérték. Mindenkinek megfelel a jelenlegi helyzet fenntartása, fogalmazott egyik forrásunk, aki arra is utalt: a bölcsek valószínűsíthetően januárban állnak elő jelentésükkel, így a jobbközép pártcsalád január közepén esedékes választmányi ülésén már napirendre kerülhet az ügy, ha pont nem is kerül a végére. Másik forrásunk arra emlékeztetett: ez a gyakorlat nem precedens nélküli az európai politikában. Az európai szocialisták (PES) képviselőcsoportja például Robert Fico korábbi szlovák miniszterelnök pártjával (SMER) tartottak fenn hasonló viszonyt, a szociáldemokrata szlovák párt felfüggesztett státusát pedig végül két év után szüntették meg.

A március óta felfüggesztett néppárti tagsággal működő Fidesz egyébként részt sem vett a zágrábi kongresszuson, a KDNP ugyanakkor a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által vezetett hatfős delegációval képviseltette magát. Nacsa Lőrinc, a KDNP frakciószóvivője mindenesetre lapunknak a helyszínen azt mondta: a kongresszus jelentősége leginkább technikai, nem születnek nagy döntések, azonban sajnos azt látjuk a napirendre került témák alapján, hogy keveset foglalkozunk a néppárt valódi értékeivel és a pártcsalád előtt álló kihívásokkal. A politikus hozzátette: a KDNP bizakodó is az új elnökség miatt, amelynek iránya várhatóan erősíti a jobboldali politizálást, illetve Európa sorskérdéseivel foglalkozik majd belső viták helyett. Hangsúlyozta: magyar részről üdvözlendő, hogy a visegrádi országokból került ki az EPP új elnöke. – Óvatos bizakodással állunk Donald Tusk személyéhez, aki remélhetőleg ki fog állni a keresztény értékek védelme mellett.

Gesztus a Nyugat-Balkánnak

A házigazda Horvátország elmúlt években elért eredményeinek méltatása és a tisztújítás mellett egy sor dokumentum elfogadása is napirenden van az Európai Néppárt zágrábi kongresszusán: mások mellett rögzítik a klímaváltozás elleni fellépés fontosságát és legsürgetőbb ellenintézkedéseit, valamint az Európai Unió bővítésével, illetve a nyugat-balkáni országok csatlakozásával kapcsolatos álláspontjukat. Utóbbiban Emmanuel Macron francia elnöknek a bővítésre adott vétójára utalva nyomatékosítják: stratégiai hiba az Európai Tanács részéről, hogy néhány tagállam nyomására megakadályozta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Albániával és Észak-Macedóniával.

 

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.