A függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) több milliárd font összegű kártérítést követel Boris Johnson brit miniszterelnöktől amiatt, hogy a brexit országszerte fennakadásokat okozott, és növeli Skócia kiadásait – írta a The Guardian.
A britek kilépése az Európai Unióból (EU) elválasztotta egymástól azokat a szálakat, amelyek egyébként összekötik az Egyesült Királyságot: a 2016-os népszavazáson Anglia és Wales a kilépés mellett döntött, míg Észak-Írország és Skócia az EU-s tagságot pártolta. Országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége szavazott a kilépésre, a skótok 62 százaléka ellenben a bennmaradásra voksolt.

Fotó: Reuters
– A Konzervatív Pártnak bocsánatot kellene kérnie a skót vállalatoktól, és kártérítést kellene fizetnie Skóciának a gazdaságunkat hosszú távon érintő károkozásért, a kereskedelmünket sújtó milliárdos veszteségért
– jelentette ki Ian Blackford, az SNP frakcióvezetője a brit parlament ülésén.
A skót politikus hozzátette: a brexit egy felesleges, gazdaságpusztító lépés, amelyet Skócia akarata ellenére követtek el.
A Skóciát kormányzó párt szerint az ország halászait súlyosan érinti a brexit, így sok kereskedő már le is állította az EU piacaira irányuló exportot.
Az Egyesült Királyság uniós távozásának következtében temérdek papírmunka és magas költségek előzik meg az áruszállítást, vagyis az élelmiszer-kereskedőknek szigorú követelményekkel kell szembenézniük.
A Skóciában frissen kifogott halakat eddig sürgősségi szállítással vitték egyik napról a másikra Franciaországba, ám az Egyesült Királyság és az Európai Unió új kereskedelmi megállapodása mentén a szállítmányok kézbesítése jelenleg három vagy annál több napig tart.
– Friss termékeket kínálunk, és az ügyfeleink elvárják, hogy ezek frissen is érkezzenek hozzájuk, tehát nem vásárolnak tovább tőlünk. Ez katasztrofális
– mondta el a Reutersnek Santiago Buesa, az SB Fish helyi vállalat vezetője.
A halászok azzal vádolják Boris Johnsont, hogy elárulta őket, mivel korábban azt ígérte, visszaszerzi a brit vizek feletti irányítást.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök véleménye szerint az ország halászati termékeket előállító ágazata, amely világszínvonalú, magas árat fizet. A politikus a brexit kapcsán is kifejezte, hogy Skóciának törekednie kell a Nagy-Britanniától való függetlenedésre.
– Emlékeztetnék mindenkit, hogy a brexit Skócia akarata ellenére történik. Nincs az a megállapodás, amely kiegyenlítené azt, amit a brexit elvesz tőlünk
– fogalmazta meg korábban Sturgeon Twitter-bejegyzésében.
A skót függetlenségről 2014-ben már rendeztek egy népszavazást, a résztvevők 55 százaléka akkor azonban arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától. A koronavírus-járvány kezelése és a brexit miatt a skót állampolgárok többsége ma már a függetlenséget támogatná – derül ki a The Scotsman skóciai nemzeti újság és a Savanta ComRes piackutatással foglalkozó cég közös közvélemény-kutatásából.