Ausztriában, Portugáliában és Skóciában is kimutatták a koronavírus omikron variánsát
– közölték az érintett országok egészségügyi hatóságai hétfőn.
Az osztrák Tirol tartományban olyan személynél azonosították a fertőzést, aki nemrégiben járt Dél-Afrikában − közölte a bécsi kormány hétfőn.
Most már rendelkezünk a szükséges eredményekkel ahhoz, hogy megerősíthessük: a szombaton észlelt gyanús eset a B.1.1.529-es változat (omikron variáns)
− tájékoztatott az egészségügyi minisztérium. Ausztria már pénteken lezárta határait számos dél-afrikai országból érkező utazó előtt.
Portugália hétfőn 13 esetben igazolta a koronavírus omikron változatát. Valamennyi diagnosztizált eset a lisszaboni Belenenses SAD labdarúgóklub játékosaihoz és munkatársaihoz köthető, miután az egyik játékos nemrégiben tért vissza Dél-Afrikából − számolt be a helyi egészségügyi hatóság, a DGS. A fertőzés gyanújáról már a hét végén beszámoltak a portugál hatóságok, hétfőn pedig az országos egészségügyi intézet bejelentette, hogy mind a 13 labdarúgónál „az aggasztó omikron változatot” igazolták.
Az új vírusvariánst, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint valószínűleg világszerte terjed, a Belenenses szombati, Benfica elleni Primeira Liga-mérkőzése után regisztrálták. A mérkőzés úgy kezdődött, hogy csak kilenc Belenenses-játékos volt a pályán, mert a többiek karanténba vonultak. A félidő után csak heten tértek vissza a pályára. A mérkőzést két perccel a második félidő után félbeszakították, amikor a Benfica már 7-0-ra vezetett.
A klub szóvivője elmondta, hogy 44 játékos és a személyzet, köztük ő maga is otthon izolálta magát, és várja a tesztek megismétlését.
Két-három játékosnak és két-három alkalmazottnak vannak tünetei, de semmi komoly, a többiek tünetmentesek
− tette hozzá.
A Benfica és a Belenenses elnökei szombaton sajtótájékoztatón közölték, hogy nem volt más választásuk, mint lejátszani a mérkőzést, különben azt kockáztatták volna, hogy „igazolatlan hiányzás” miatt büntetést kapnak. A ligát és a DGS-t hibáztatták, amiért nem engedélyezték a mérkőzés elhalasztását.
Több omikron variánssal fertőzöttet szűrtek ki Skóciában is, néhányuknak nem volt köze külföldi utazásokhoz
− közölte a skót kormány hétfőn.
A tájékoztatás szerint a hat újabb fertőzött mindegyikének kapcsolatait felkutatják, hogy megállapítsák a vírus eredetét. Négy esetet találtak Lanarkshire területén, kettőt pedig Glasgow nagy részén. Ezzel kilencre emelkedett az omikron változattal fertőzöttek száma. John Swinney skót miniszterelnök-helyettes szerint az esetek egy részének nem volt köze Afrikába utazó emberekhez. Úgy vélekedett, hogy ez nyilvánvalóan további kihívásokat jelent az omikron terjedésének megállításához.