A Dél-afrikai Köztársaság azonnali hatállyal feloldotta az éjszakai kijárási tilalmat, mivel az ország vezetése úgy véli, hogy mostanra sikerült túljutni az omikron variáns által kiváltott negyedik koronavírus-hullám csúcsán.
Az országban, ahol az omikron variánst először detektálták még november 8-án, már a múlt héten is harminc százalékkal kevesebb új fertőzöttet regisztráltak, mint az azt megelőző héten. Noha először mind az egészségügyi szakemberek, mind a gazdaságpolitikai döntéshozók aggódva figyelték a mutáció hatásait, már az első komolyabb vizsgálatok után kiderült, hogy az omikron az esetek jelentős százalékában csupán enyhe lefolyású megbetegedéseket okoz.
– Bár az omikron variáns nagyon fertőzőnek bizonyult, a kórházi kezelések aránya alacsonyabb volt, mint a korábbi hullámokban
– áll a kabinet közleményében.
A napokban már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője is optimistán nyilatkozott a világjárvány 2022-es leküzdésével kapcsolatban; ettől nem függetlenül a pretoriai kormány csütörtökön eltörölte az éjféltől négy óráig tartó kijárási tilalmat az átoltottság szintje és az egészségügyi szektorban rendelkezésre álló kapacitás alapján.
Számos más országban azonban továbbra is felfutóban van az omikron variáns okozta járványhullám, Hollandiában például egy mintegy háromhetes folyamatos csökkenés után ismét nő az új esetek száma.
Ezzel kapcsolatban számos szakártő arra figyelmeztet: minden ország más és más, a lakosság demográfiai mutatói és a lakosság immunizációja is más szinten vannak. Dél-Afrikában a lakosság átlagos életkora alig 27 év, ami jóval alatta van a nyugati országok átlagának. Dél-Afrikában a lakosság mintegy negyven százaléka kapott két dózist valamelyik oltásból, az országban döntő többségében Pfizer- és Janssen-oltóanyagokat használtak fel, miután az AstraZeneca oltóanyagával leállították az oltásokat.
December 22. és 28. között napi átlagban csaknem kilencszázezer új fertőzöttet regisztráltak a világban, az elmúlt 24 órában minden korábbinál több megbetegedést jelentettek több országból, így az Egyesült Államokból, Ausztráliából és számos európai országból. Ez utóbbiak Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország, Ciprus és Málta.