Több ezren tüntettek Bosznia-Hercegovinában

Harmincezren vonultak utcára, hogy leállítsák az októberi eleji választás szavazatszámlálásának megismétlését.

Forrás: MTI2022. 10. 26. 10:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendőri becslések szerint mintegy harmincezren vonultak utcára kedd este Banja Lukában, hogy leállítsák az októberi eleji választás szavazatszámlálásának megismétlését. A Szabad Európa Rádió balkáni irodájának beszámolója szerint az emberek azt szeretnék elérni, hogy a választási bizottság hagyja jóvá a boszniai Szerb Köztársaság elnökére és alelnökeire vonatkozó előzetes választási eredményt, és jelentse ki, hogy Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének új elnöke Milorad Dodik.

Az előzetes eredmények szerint a Független Szociáldemokraták Szövetségének (SNSD) elnöke szerezte meg a szavazatok többségét az október 2-i választáson, ám később a választási bizottság csalás gyanújával több helyen kezdeményezte a szavazatszámlálás megismétlését. Néhány szavazóhelyen hamis szavazólapokat találtak, az ügyészség nyomozást indított, és az ügy lezárása előtt nem hirdetik ki a végleges eredményeket.

A kedd esti tiltakozáson az emberek azzal vádolták meg a választási bizottságot, hogy meg akarja változtatni az országban élő szerbek döntését.

A tüntetésen részt vett Milorad Dodik is, aki kijelentette, a szerb szavazatokat soha többé nem Szarajevóban fogják összeszámolni, a szerbek saját magukról fognak dönteni. Hozzátette: a boszniai szerbeknek nincs szükségük központosított hatalomra és nincs szükségük Boszniára sem, 

hiszek a független boszniai Szerb Köztársaság eszméjében.

Korábban Milorad Dodik, valamint kihívója, az ellenzéki Jelena Trivic is bejelentette győzelmét. Az ellenzéki jelölt hívta fel először a figyelmet a lehetséges választási csalásra.

A bosznia-hercegovinai választópolgárok október első vasárnapján az ország különböző szerveinek 518 leendő tagjáról döntöttek. Megválasztották a kollektív államelnökség három tagját, a többségében szerbek lakta országrész, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét és két alelnökét, a boszniai szövetségi parlament alsóházának 42 képviselőjét, a boszniai Szerb Köztársaság parlamentjének 83 képviselőjét, a bosnyák–horvát országrész, a Bosznia-hercegovinai Föderáció képviselőházának 98 tagját, valamint a föderáció tíz kantonjának képviselő-testületi tagjait.

Borítókép: Becslések szerint mintegy harmincezren vonultak utcára (Forrás: Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.