A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) mindent elkövet annak érdekében, hogy véget vessen az észak-koreai nukleáris kísérleteknek – szögezte le az ügynökség főigazgatója, Rafael Grossi csütörtökön, Jun Szok Jol dél-koreai elnökkel folytatott egyeztetésén Szöulban.
Dél-Korea korábban többször provokációnak nevezte a phenjani fegyverfejlesztéseket, míg a kommunista állam azt vetette déli szomszédja szemére, hogy az Egyesült Államokkal közös dél-koreai hadgyakorlatok Észak-Korea ellen irányulnak, és Szöul az ilyen műveletekkel a térség békéjét veszélyezteti.
Az észak-koreai hatóságok 2009-ben kiutasították a NAÜ munkatársait az országból, azóta a nemzetközi közösség csak találgatni tudja, hol tart Phenjan a nukleáris fejlesztésekben.
A dél-koreai elnöki hivatal közleménye szerint a felek emellett megvitatták Tokió azon terveit is, melyek szerint jövő tavasszal a tengerbe engedné a 2011-ben földrengés következtében megsérült fukusimai atomerőmű egymillió tonnányi, „enyhén radioaktív” vizét. A japán atomenergia-hivatal májusi döntése ellen Dél-Korea mellett Kína is tiltakozott, valamint a helyi halászok is hevesen ellenzik a tervet.
Borítókép: Észak-koreai rakétakilövésről szóló tudósítás a szöuli főpályaudvar egyik kijelzőjén 2022. szeptember 30-án. A dél-koreai vezérkari főnökség tájékoztatása szerint Észak-Korea két ballisztikus rakétát lőtt ki Phenjan közeléből Dél-Korea irányába. A mostani kísérletre röviddel azután került sor, hogy Kamala Harris amerikai alelnök befejezte látogatását a térségben (Fotó: MTI/EPA/Dzson Hon Kjun)