Abdoulaye Maiga ezredes az egyes aláíró csoportok álláspontjában bekövetkezett változásokra, valamint a szintén közvetítőként fellépő algériai hatóságok ellenséges cselekedeteire és a megállapodással való visszaélésére hivatkozott közleményében.
Az egyezség gyakorlatilag életképtelennek minősült mióta fellángolt az erőszak a mali hadsereg és az ország északi részében tevékenykedő tuareg lázadók között a 2020-as és 2021-es puccsok és az ENSZ helyi missziójának (MINUSMA) tavaly év végi kivonása óta. Az egykori gyarmattartó Franciaország, amely szintén az iszlamisták elleni harcban segítette Malit, 2022-ben vonta ki a katonáit az országból.
Assimi Goita, a mali junta vezetője újévi beszédében súlyos csapást mért a megállapodásra azzal, hogy „közvetlen belső mali párbeszédet” jelentett be azzal a céllal, hogy „elsőbbséget adjon a nemzeti felelősségnek a békefolyamatban”.
A kormány megállapította, hogy a megállapodás teljességgel alkalmatlan a béke és a megbékélés biztosítására Maliban a 2015-ben kötött algíri folyamat eredményeképpen, így annak azonnali hatállyal való végét jelenti be
− olvasható az állásfoglalásban.
Borítókép: Francia katonák egy tuareg házat ellenőriznek Maliban (Fotó: Reuters/Benoit Tessier)