Brüsszelben most nem aggódnak a lengyel jogállamiság miatt?

„Amit az elmúlt napokban láttunk, a lengyel alkotmány, a lengyel törvények hivalkodó megsértése, brutális, erőszakos fellépés” – fogalmazott Andrzej Duda lengyel elnök a Donald Tusk vezette új lengyel rezsim jogállamiságot sárba tipró intézkedéseivel kapcsolatban. A V4NA levélben fordult az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnökéhez, valamint Vera Jourova uniós biztoshoz a lengyelországi események kapcsán.

Forrás: V4NA2024. 01. 10. 16:02
VON DER LEYEN, Ursula
Brüsszel, 2024. január 5. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a belga EU-elnökség alkalmából tartott brüsszeli ünnepséget követõ, Alexander De Croo belga miniszterelnökkel közös sajtóértekezleten 2024. január 5-én. Belgium január 1-jétõl június 30-ig tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. MTI/EPA/Olivier Hoslet Fotó: Olivier Hoslet
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ismert, kedd este letartóztatták a lengyel elnöki palotában Mariusz Kaminski volt belügyminisztert és Maciej Wasik volt belügyminiszter-helyettest, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt szabadságvesztésre ítélt, de elnöki kegyelemben is részesített képviselőit – emlékeztet a V4NA nemzetközi hírügynökség.

A politikusok letartóztatása óriási felháborodást váltott ki Lengyelországban, politikusok és a lengyelek nagy része egyaránt

a jogállamiság ismételt sárba tiprásáról beszélnek, ami az elmúlt hetekben rendszeressé vált az országban, amióta Donald Tusk átvette a hatalmat.

Andrzej Duda lengyel elnök szerdán úgy fogalmazott:

Tudom, hogy azok után, amit az elmúlt napokban láttunk, a lengyel alkotmány, a lengyel törvények hivalkodó megsértése, a brutális, erőszakos fellépés után sok a felháborodás, sőt a düh. Nyugalomra szólítok fel. Lengyelországban szabad gyülekezni, tüntetéseken részt venni. De nagyon kérem, hogy ezek a megnyilvánulások legyenek békések, méltóságteljesek és nyugodtak.

Az elmúlt hetekben a lengyel köztelevízió és rádió, valamint az állami hírügynökség vezetőinek leváltása, és a bírák fenyegetése, eltávolításukra tett kísérletek mind olyan intézkedések voltak, amelyek joggal váltották ki a jogállamiság és a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságáért aggódó lengyelek haragját. Látható

Donald Tuskék politikai alapú, brutális tisztogatásba kezdtek, amint megszerezték a hatalmat.

A V4NA ezért levélben fordult az Európai Parlament és az Európai Bizottság elnökéhez, valamint Vera Jourova értékekért és átláthatóságért felelős biztoshoz, akik korábban oly gyakran adtak hangot annak, hogy aggódnak a lengyel jogállamiságét, és akiknek hathatós közbenjárásával visszatartották a Lengyelországnak járó uniós forrásokat a jobboldali kormány idején.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen lépéseket terveznek a jogállamiság nyilvánvaló megsértése miatt, a lengyel jogállamiság és az olyan egyetemes uniós értékek, mint a szólásszabadság megvédése érdekében.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a belga EU-elnökség alkalmából tartott brüsszeli ünnepséget követő, Alexander De Croo belga miniszterelnökkel közös sajtóértekezleten 2024. január 5-én (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.