A tárcavezető az India–Európa Üzleti és Fenntarthatósági Konklávén mondott felszólalásában kiemelte, hogy a veszélyek korszakában vagyunk. Az elmúlt öt évben három globális krízisnek voltunk a tanúi. Bár egyik sem volt gazdasági eredetű, de azután később globális gazdasági krízisbe torkollott, tette hozzá.
Be kellett jelentenünk egy új gazdasági világrend kezdetét, a korábbi gazdasági ellátási láncok átalakultak, nagyvállalatok mentek tönkre. Az ukrán háború és az Oroszország elleni gazdasági szankciók azt eredményezték, hogy a magas szintű eurázsiai kooperáció meggyengült, és az olcsó orosz gáz és a kiváló európai technológia kapcsolatán alapult gazdasági fejlődés meggyengült. Alternatív energiaforrásokból táplálkozik Európa – vagy épp Oroszországon keresztül, de közvetve szerzi be az energiát. Ennek nagyon fontos gazdasági mellékhatása volt a Szuezi-csatorna megbénulása – sorolta Szijjártó Péter.
A kelet–,nyugati áruszállítás ideje megnőtt és drágábbá is vált. Európában nincs szükségünk egy olyan külső faktorra ami újabb áremelést hozna
– tette hozzá.
– Mindezek a növekvő feszültségek azt vetítik előre hogy egy súlyos dilemmával kell szembenéznünk, ez pedig nem más, mint az, hogy van arra esély, hogy a világ ismét blokkokra szakad. Magyarország korábban a két blokkra szakadt bolygó vesztes oldalán állt történelmileg. Negyven évet vesztettünk az életünkből a kommunista diktatúrát nyögve. Keletről elnyomásban részesültünk, a Nyugat pedig elhanyagolt minket! Nem akarunk ismét vesztesek lenni, ezért mi, magyarok felszólalunk a blokkosodás ellen, és a kapcsolatok jövőjében hiszünk!”
Ennek azonban két nagyon fontos előfeltétele van, az egyik a bizalom egymás iránt a nemzetközi politikában, ettől sajnos távol vagyunk, a másik pedig az, hogy a képmutatást fel kell váltania a racionalitásnak és a realitásnak, mutatott rá a tárcavezető.
A politikai kommunikáció és a realitás közötti árok jelenleg túl nagy. A nagy nyugati cégek működéséhez létfontosságúak a keleti utánpótlási útvonalak, és ezt onnan tudom, mert a kínai és német befektetők Magyarországon fektetnek be.