A Harvard Egyetem kedden bejelentette, hogy a gázai háború kapcsán kialakult tiltakozások miatt nem foglal többé hivatalosan állást politikai kérdésekben, közölte a The Guardian. A döntés azután született, hogy az egyetem áprilisban külön munkacsoportot hozott létre abból a célból, hogy megvitassák, fognak-e véleményt nyilvánítani olyan politikai kérdésekben, amelyek nem befolyásolják az egyetem működését.
A munkacsoport megállapította:
Az egyetem és vezetői nem adhatnak ki hivatalos nyilatkozatokat olyan nyilvános ügyekről, amelyek nem érintik közvetlenül az egyetem alapműködését.
Az egyetem képviselője szerint a munkacsoport döntését elfogadják, annak gyakorlatba ültetése viszont „időt igényel”.
A döntést máris heves kritika érte, sokan azzal vádolják az egyetemet, hogy semlegesnek mutatja magát az izraeli háború kapcsán, pedig pénzügyi szempontból is érintett. Másrészt, sokan úgy vélik, hogy a Harvard döntése egy szükséges lépés a szólásszabadság védelmének érdekében.
Tavaly támogattuk az intézményi semlegességet, amely lehetőséget ad a főiskolák és egyetemek számára, hogy minden hallgató és oktató jogait képviseljék, bocsánatkérés szükségessége nélkül!
– nyilatkozta az Egyéni Jogokért az Oktatásban Alapítvány (FIRE).
A döntés meghozatalára azután került sor, hogy a végzős hallgatók tömeges tüntetést szerveztek a Harvard diplomaosztó ünnepségén a palesztinbarát diáktüntetőkkel szembeni bánásmód miatt. Tizenhárom hallgatótól tagadták meg a diplomaszerzés lehetőségét, mert részt vettek palesztinpárti táborozásokban, ezt a döntést a hallgatók és az oktatók is elítélték.
A Harvard nem az egyetlen egyetem, amely a semlegességet választja a politikai kérdésekben. Az év elején a Columbia egyetem szenátusa egyhangúan elfogadta az intézményi semlegességet, a Pennsylvnia és Yale egyetemek oktatói is követni akarják ezt a példát.
Borítókép: A Harvard Egyetem jogi karának könyvtára az egyetem területén, a Massachusetts állambeli Cambridge-ben 2024. január 3-án (Fotó: MTI/EPA/C. J. Gunther)