Hétfő hajnalban egy kulcsfontosságú tenger alatti internetkábel – amely Finnországot kötötte össze Németországgal – sérült meg a Balti-tengeren, Gotland svéd szigete közelében. A kábel sérülését néhány órával később jelentette a finn Cinia vállalat, amely a kábelt üzemelteti.
Az eset nemcsak Finnországot érinti: a Litvánia és Svédország közötti hasonló kábel is kárt szenvedett, szinte azonos időben.
A két eset közelsége és a geopolitikai környezet számos kérdést vet fel.
A megsérült C-Lion1 nevű kábel az egyetlen közvetlen adatkapcsolat Finnország és Közép-Európa között. A kábel üzemeltetője, a finn állami Cinia vállalat, a helyszínre küldött egy javítóhajót, azonban az esemény körülményei azonnal spekulációkat indítottak el.
Bár az internet-hozzáférés jelenleg alternatív útvonalakon keresztül működik, a helyzet kiemeli az ilyen infrastruktúra stratégiai fontosságát és sérülékenységét.
A Litvánia és Svédország közötti adatkábel 10 méterre húzódott a finn kábel közelében, és a szakértők szerint valószínű, hogy „külső hatás” okozta a kárt mindkét esetben. A Cinia vezérigazgatója, Ari-Jussi Knaapila hangsúlyozta, hogy
ilyen sérülések nem történnek külső behatás nélkül.
Az incidensek azonnal az orosz szabotázs lehetőségére irányították a figyelmet. A Magyar Nemzet is megírta, hogy egy orosz kémhajót kísértek ki az Ír-tengerből, miután belépett az ír ellenőrzés alatt álló vizekre, és olyan területen járőrözött, ahol a tenger alatt kritikus energia- és internetes kábelek találhatók. Oroszország már korábban is szankciókat helyezett kilátásba Európa infrastruktúrájával szemben, és
a NATO hírszerzési jelentései szerint Moszkva titkos tengeralattjáró-flottát hozott létre az ilyen műveletekre.
Finnország NATO-csatlakozását követően a balti-tengeri régió feszültségei tovább fokozódtak. Finnország azóta folyamatosan figyelmeztet a kritikus infrastruktúrát fenyegető veszélyekre. Hétfőn a finn kormány új válságkezelési útmutatókat adott ki a lakosságnak, különös tekintettel az adatkommunikációs rendszerek zavarára.
Litvánia részéről is erős aggodalmat fejeztek ki. A helyi szolgáltatók egyértelműen külső erőt vélnek az incidens mögött.
Ez nyilvánvalóan nem baleset
– jelentette ki Andrius Semeskevicius, a litván Telia cég technológiai vezetője. A helyreállítás akár több hetet is igénybe vehet, és a teljes vizsgálat eredményére még várni kell.
Borítókép: A 2015. október 12-én készült képen a C-Lion1 tenger alatti távközlési kábelt fektetik a Balti-tenger fenekére az „Ile de Brehat” kábelfektető hajóval Helsinki partjainál, Finnországban (Fotó: AFP)