Tizenhárom évvel a Fukusima Daiicsi atomerőmű balesete után Japán radikálisan újragondolja energiaellátási politikáját. A japán kormány nemrégiben bemutatott energiastratégiája szerint a nukleáris energia aránya jelentősen növekedhet az ország energiatermelésében, elérve a 20 százalékot a 2040-es pénzügyi év végére.
Az új stratégia célja, hogy maximalizálja a nukleáris és megújuló energiaforrások felhasználását az energiaellátás biztonságának növelése és a dekarbonizáció érdekében.
Jelenleg Japán energiaigényének 8,5 százalékát fedezi nukleáris energia, míg a megújuló források aránya 23 százalék. Az új terv értelmében ezek az arányok 20, illetve 40–50 százalékra emelkedhetnek.
A Fukusima-katasztrófa következtében 2011-ben Japán leállította mind az 54 atomerőművét, és azóta csak 14 reaktort indítottak újra.
Az ország földrajzi adottságai miatt – például a hegyvidékes terep és a mély vizek – nehézségekbe ütközik a megújuló energiaforrások, mint a nap- és szélenergia széles körű hasznosítása.
A gazdasági és kereskedelmi minisztérium energiaügyi biztosa szerint
Japán energiaellátása továbbra is sebezhető,
ezért szükség van új nukleáris erőművek építésére, illetve a meglévők üzemidejének meghosszabbítására.
A Megújuló Energia Intézet igazgatója szerint Japán alábecsüli a megújuló energia lehetőségeit, amelyekkel akár 80 százalékban fedezhetnék az ország energiaigényét 2035-re.
A japán kormány azonban az úgynevezett „S+3E” energiafilozófia mentén halad, amely az energiaellátás biztonságát, gazdaságosságát és a környezeti szempontokat helyezi előtérbe, miközben a biztonságot tekinti a legfontosabbnak. Az új stratégia várhatóan az ország 2025 februárjában benyújtandó karbonkibocsátás-csökkentési terveinek alapját is képezi, amely a párizsi megállapodás célkitűzéseinek teljesítésére irányul.
Borítókép: A japán miniszterelnök ellenőrzi a Fukusima Daiicsi atomerőművet 2024. december 14-én (Fotó: AFP)