A 2011. március 11-i, pusztító erejű, 9-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár, amely a legnagyobb japán sziget, Honsu keleti partvidékének nagyrészét letarolta, több mint 22 ezer emberéletet követelt.
A szigetországban szombaton a földrengés 12 évvel korábbi időpontjában, 14 óra 46 perckor országszerte egyperces néma csenddel adóztak az elhunytak emlékének.
A cunami által sújtott Ivate és Mijagi prefektúra lakosai közül sokan a tengerpartra sétáltak, hogy elhunyt szeretteikért, valamint azért a 2519 áldozatért imádkozzanak, akinek a földi maradványai sosem kerültek elő.
Fukusima prefektúra egyik kisvárosában, Tomiokában, ahol a magas sugárzás miatt a japán katasztrófavédelemnek a túlélők utáni kezdeti kutatást fel kellett függesztenie, a helyi tűzoltók és a rendőrség még ma is botokkal és kapával vizsgálja át a tengerpartot az áldozatok lehetséges földi maradványait és személyes tárgyait keresve.
A prefektúra székhelyén, a Fukusimától északra fekvő Szendai egyik általános iskolájában a megemlékezésen résztvevők több száz színes léggömböt engedtek a levegőbe, így emlékezve az áldozatokra.
Tokióban többtucatnyian gyűltek össze egy belvárosi parkban rendezett megemlékezésen, és az atomenergia állami felhasználása ellen tüntetők is demonstrációt tartottak.
A fukusimai katasztrófa a világ legsúlyosabb nukleáris balesete a csernobili atomerőmű felrobbanása óta
A tengerparton fekvő Fukusima I atomerőművet sújtó földrengés és szökőár tönkretette a létesítmény áramtermelő és hűtő berendezéseit, ami az erőmű hat reaktorából háromban katasztrofális leolvadást idézett elő; ez volt a világ legsúlyosabb nukleáris balesete a csernobili atomerőmű 1986-os felrobbanása óta.
A baleset hatalmas méretű sugárzást szabadított fel, emiatt több tízezer embernek kellett hagynia lakóhelyét. Több mint 160 ezer ember menekült el, és ebből 30 ezer a mai napig nem tudott visszatérni lakóhelyére a sugárzás hosszú távú hatásai és egészségügyi következményei miatt.
A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokiói Elektromos Művek Vállalat (TEPCO) és a japán kormány az utolsó előkészítő lépéseket hajtják végre, mielőtt a következő hónapokban megkezdik a több mint 1,3 millió tonna megtisztított hűtővíz tengerbe engedését.
A tokiói kormány biztonságosnak ítélte a megfelelő szintre megtisztított hűtővíz fokozatos, több évtizeden át tartó, ellenőrzött tengerbe engedését, de sok helyi lakos, valamint a szomszédos Kína, Dél-Korea és a csendes-óceáni szigetállamok határozottan ellenzik a lépést. Különösen a halászatból élő közösségek aggódnak a helyben kifogott halak minőségének megítélése és az éppen csak talpra álló vállalkozásaik jövője miatt.
Borítókép: Hirata Csijoko (b2) nővérével, Macuda Hiszakóval (b) imádkozik szüleiért romos házuk előtt a Fukusima prefektúrabeli Namiében 2014. március 11-én, a Japán északkeleti partvidékén történt földrengés és szökőár harmadik évfordulóján (Fotó: MTI/EPA/Majama Kimimasza)