Fogel repülőgépe várhatóan éjszaka érkezik meg az Egyesült Államokba. A Fehér Ház közleménye szerint a szabadon bocsátás egy olyan fogolycsere-megállapodás részeként valósult meg, amelynek pontos részletei egyelőre nem ismertek. Waltz hangsúlyozta, hogy az egyezség a jó szándék jele Oroszország részéről, és annak a reményét kelti, hogy az orosz–ukrán háború lezárásáról szóló tárgyalások is előrehaladhatnak.
![Steve Witkoff Oroszországba utazott a kiadatás lebonyolításához](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/PDvmLU5YvLNgxiJygAXQjOrkf8CERVNf2KyswXCW9oc/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE5MjY2YTA5MTVhNTRkMTU5MjMzZjU1NDcxZjQ5N2M0.jpg)
Fotó: AFP
Oroszországban dolgozott tanárként
Fogel egy moszkvai angol–amerikai iskola történelemtanáraként dolgozott 2012 óta. 2021 augusztusában a moszkvai Seremetyjevó repülőtéren tartóztatták le, amikor 17 gramm marihuánát találtak nála.
A férfi azzal védekezett, hogy az Egyesült Államokban fájdalomcsillapítóként írták fel számára a szert, de az orosz hatóságok kábítószer-csempészet vádjával bíróság elé állították. A bíróság végül 14 év börtönre ítélte.
A tanár bebörtönzése sokak szerint politikai töltetű volt, és az amerikai kormányzat többször is szorgalmazta a szabadon bocsátását. Fogel esete hasonlóságot mutat Brittney Griner kosárlabdázó ügyével, akit 2022-ben ítéltek el Oroszországban kannabisz birtoklása miatt, majd egy fogolycsere keretében engedtek szabadon.
Egyre élénkebb az orosz–amerikai diplomáciai viszony
Fogel családja az elmúlt években folyamatosan kampányolt a szabadon bocsátása érdekében. 2024 decemberében az amerikai kormány hivatalosan is jogtalan fogvatartásnak minősítette az ügyét, ami szélesebb diplomáciai lehetőségeket nyitott a tárgyalások előtt. A család most megkönnyebbülten nyilatkozott arról, hogy a férfi végre hazatérhet.
Az orosz kormány nem kommentálta részletesen a megállapodást, és egyelőre nem világos, hogy az Egyesült Államok milyen engedményeket tett a szabadon bocsátás érdekében. Az azonban biztos, hogy a lépés az orosz–amerikai kapcsolatok egy ritka pozitív fejleménye az utóbbi évek feszült diplomáciai viszonyai közepette.
Borítókép: Steve Witkoff, az Egyesült Államok különmegbízottja részt vesz Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján a Fehér Házban 2025. február 4-én (Fotó: AFP)