Keir Starmer felszólította az európai vezetőket, hogy gyakoroljanak nagyobb gazdasági nyomást Oroszországra. A brit miniszterelnök szerint „minden európai szövetségesnek fel kell lépnie”, amikor arról van szó, hogy gazdasági károkat okozzanak Oroszországnak, és azzal érvelt, hogy ez segítené az ukrajnai háború mielőbbi befejezését, írja a The Guardian.
Trump további szankciókkal fenyegetőzött Oroszországgal szemben, és világos, hogy ez felzaklatta Putyint. Tudjuk, hogy aggódik az orosz gazdaság állapota miatt
– mondta Starmer.
Trump a múlt hónapban azt mondta, hogy további vámokat és szankciókat vetne ki Oroszországra, ha Putyin nem ül tárgyalóasztalhoz, írta a brit lap. Starmer úgy véli, hogy Putyinra egyre nagyobb belpolitikai nyomás nehezedik az infláció és a magas kamatlábak miatt a küszködő gazdaság miatt, miután milliárdokat fektetett az ukrajnai háború finanszírozásába.
Az Egyesült Királyság az orosz–ukrán háború kezdete óta 2100 orosz magánszemély és szervezet ellen vezetett be szankciókat. A több mint 100 hajóra, köztük 93 olajszállító tartályhajóra vonatkozó szankciók hatással voltak az orosz olajiparra és károsították az ország gazdaságát.
Starmer hétfőn találkozik Mark Rutte NATO-főtitkárral, mielőtt részt vesz egy informális európai védelmi együttműködési találkozón. Rutte korábban azt mondta, hogy a Nyugat nem áll készen az Oroszország által jelentett háborús fenyegetéssel szemben, és kijelentette, hogy „ideje átállni a háborús gondolkodásmódra és felturbózni a védelmi termelésünket”.
Starmerre nagy nyomás nehezedik, hogy határozzon meg egy ütemtervet, amely szerint az Egyesült Királyságnak el kell érnie a GDP 2,5 százalékát a jelenlegi alig több mint 2 százalékról a védelemre fordítandó kiadások kapcsán, de számos más NATO-ország sem éri el ezt a kiadási szintet.
A brit miniszterelnök vasárnap a német kancellárral, Olaf Scholzcal Chequersben tartott megbeszélésén tárgyalt Ukrajnáról. Starmer hangsúlyozta, hogy „fontos, hogy Ukrajna a lehető legerősebb helyzetben legyen az elkövetkező hónapokban, hogy az erőn keresztül lehessen békét teremteni”.
Az Ukrajnával kapcsolatos felszólítás mellett Starmer várhatóan az európai vezetők előtt ismerteti majd a brit–EU védelmi és biztonsági partnerségre vonatkozó elképzeléseit, beleértve a közös fenyegetések, a határokon átnyúló bűnözés és az illegális migráció elleni fokozott együttműködést.
Starmer január közepén látogatott először miniszterelnökként Ukrajnába, ahol bejelentette, hogy „történelmi”, százéves partnerséget kötött, és kijelentette, hogy az Egyesült Királyság támogatni fogja az országot egy olyan jövő felé, ahol „újra szabad és virágzó” lesz.
A brit–ukrán megállapodás évi hárommilliárd fontnyi brit támogatást is tartalmaz, amelyet határozatlan ideig folyósítanak. Starmer elmondta, hogy az Egyesült Királyság fokozza az ukrán katonák kiképzését, mobil légvédelmi rendszereket biztosít és 150, a Sheffield Forgemasters által gyártott tüzérségi aknavetőt is küld a háborúban álló Ukrajnának.