Ukrajna és az Egyesült Királyság partnerségi megállapodást ír alá a meglévő védelmi kapcsolat elmélyítése érdekében, további katonai segítséget ajánlva Kijevnek, attól tartva, hogy az Egyesült Államok megkezdheti támogatásának megszüntetését, írja a The Guardian.
Trump közeledő beiktatása előtt Zelenszkij sürgette Ukrajna nyugati szövetségeseit, hogy továbbra is nyújtsanak hosszú távú katonai támogatást országának.
Starmer várhatóan megvitatja, hogy az Egyesült Királyság milyen biztonsági garanciákat tud nyújtani Kijevnek, beleértve annak lehetőségét, hogy a brit csapatok a háború utáni békefenntartó erők részei legyenek.
„Putyin azon ambíciója, hogy Ukrajnát kiszakítsa partnerei közül, óriási stratégiai kudarc volt. Ehelyett közelebb állunk egymáshoz, mint valaha, és ez a partnerség ezt a barátságot magasabb szintre emeli” – hangsúlyozta Starmer.
Zelenszkij azonban a hónap elején kijelentette, hogy Kijev biztonsági garanciái csak akkor lennének hatékonyak, ha Washington megadja azokat, és az ilyen garanciák nélküli tűzszünet csak időt ad Oroszországnak az újrafegyverkezésre.
A brit lap arra mutatott rá, hogy Starmer látogatása azután történt, hogy Trump egyeztetett a konfliktusról Emmanuel Macron francia elnökkel. A két vezető francia források szerint Ukrajna biztonsági garanciáinak fontosságáról tárgyalt.
Az Ukrajna és az Egyesült Királyság közötti „százéves partnerség” célja a gazdasági kapcsolatok erősítése olyan nem katonai területeken is, mint a tudomány és a technológia. Starmer negyvenmillió fontot jelent be gazdaságélénkítésre, ami a kormány szerint lehetőségeket teremt a brit cégek számára.
A finanszírozás a zöldgazdaságot támogató vállalkozásokat, valamint a marginalizált csoportokat, köztük a nőket és a veteránokat célozza meg. Az Egyesült Királyság által Ukrajnának már nyújtott 12,8 milliárd fontos támogatásra épül, amely magában foglal egy 7,8 milliárd fontos katonai segítségnyújtást és az energia-infrastruktúra folyamatos támogatását.
Ez nemcsak a jelenről, hanem az országaink közötti befektetésről is szól a következő évszázadra, amely egyesíti a technológiai fejlődést, a tudományos fejlődést és a kulturális cseréket, és generációkon keresztül hasznosítja Ukrajna által az elmúlt években elért fenomenális innovációt.
– mondta Starmer.
Ezzel a partnerséggel egy erős gazdaságot hozunk létre, amely a brit nép számára működik, egy biztonságos országot, amely megvédi érdekeinket itthon és külföldön, valamint egy virágzó társadalmat.
– fogalmazott a brit miniszterelnök.