A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott munkareggelit követően, hogy teljesen új világpolitikai időszak kezdődött, teljesen új világpolitikai realitás jött létre, amelyben fontos visszatérni a szövetség eredeti célkitűzéseihez, ahhoz, hogy a katonai szervezet lehetőleg a világ legerősebb védelmi szövetsége legyen.
Ennek a védelmi szövetségnek a védelmi képességeit kell erősíteni. Magyarország pedig – mint lojális, megbízható szövetséges – nagymértékben járul hozzá a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez
– szögezte le.
Ennek kapcsán pedig emlékeztetett arra, hogy az idei már a harmadik év lesz zsinórban, amikor hazánk a bruttó hazai terméke (GDP) több mint két százalékát védelmi célokra fordítja.
És látni kell, hogy ez nem teljesen természetes, hiszen még mindig van nyolc olyan tagország – vagyis a szövetségesek egynegyede –, amely nem tudta elérni ezt a kétszázalékos szintet
– mutatott rá.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország éllovas a NATO-ban abban, hogy a védelmi büdzséje közel felét fejlesztésekre költi, és ezzel az aránnyal jelenleg a második helyen áll Lengyelország mögött. Ezután arra is kitért, hogy a jövő héten éri el a teljes műveleti képességét az a Magyarországon települő többnemzeti hadosztály-parancsnokság, amelynek célja a NATO keleti szárnyának megerősítése.
Továbbá aláhúzta, hogy már meghaladja az ezret a szövetség műveleteiben részt vevő magyar katonák száma világszerte. Majd bejelentette, hogy a korábbi sikeres szerepvállalásokra építve a kormány igent mondott arra a felkérésre is, amely arra vonatkozik, hogy a magyar légierő idén is vegyen részt a NATO balti légtérrendészeti feladatainak ellátásában.
Így nagyjából nyolcvan-kilencven katonával, két vadászgéppel és két tartalék géppel a magyar légierő négy hónapra ismét kitelepül Litvániába, ahol is a balti légtérvédelmi feladatokban veszünk részt a nyári hónapoktól egészen ősz végéig
– tudatta.
– Magyarország tehát egy megbízható szövetséges, egy olyan szövetséges, amely nagymértékben járul hozzá a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez, hiszen ebben az új világpolitikai időszakban a NATO-nak erős védelmi szövetségként kell működnie – összegzett a miniszter.