A szervezett bűnözés tagjai az államok meggyengüléséből gyakran húznak hasznot, élve a káosz adta lehetőségekkel.
Kijev pedig ilyen csoportokat is felhasznál a háborúban.
Ukrajnában a szervezett bűnözés befolyása a rendszerváltozás után megdöbbentő méreteket öltött, s e szervezetek megtalálták az utat Ukrajna szomszédságába és a környező régiókba is.
Ebből adódóan az Ukrajnával szomszédos országokba és más régiókba katonai fegyverek áramolhatnak be, amelyek szélsőséges vagy helyi szervezett bűnözői csoportok kezébe kerülhetnek.
A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet elemzése arra is felhívja a figyelmet, hogy fokozott fenyegetést jelentenek azok a harctéri tapasztalatokkal bíró – tartalékos, mozgósított, hivatásos szolgálatból leszerelt vagy elbocsátott – volt katonák, akik nem akarnak vagy nem tudnak a munkaerőpiacon elhelyezkedni, ezért inkább a „szürke zónában” tevékenykednek vagy a feketepiacon értékesítik a tapasztalatukat. Ezen volt katonák esetében kiemelt kockázata van annak is, hogy a hadseregben – a hazai és nyugati kiképzések során – megszerzett ismereteiket zsoldosként, katonai tanácsadóként, kiképzőként kamatoztatják a világ instabilabb övezeteiben.
Borítókép: Ukrán katonák (Fotó: AFP)





















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!