Németország újra bevezeti a sorkatonai szolgálatot? A kérdés az elmúlt időszakban heves vitákat váltott ki most azonban a koalíciós megállapodás eredményeként a CDU/CSU és az SPD a sorkatonaság visszaállítása mellett foglalt állást, írja a Merkur.

A koalíciós szerződés szerint egy új, kezdetben önkéntes alapon működő katonai szolgálati modellt vezetnének be. Még az idei év során megteremtenék a szükséges jogi és szervezeti feltételeket a katonai regisztráció és felügyelet bevezetéséhez. Az új szolgálat alapelvei között szerepel az „attraktivitás, értelmesség és a hadsereg bővítéséhez való hozzájárulás”. Az új modell a svéd rendszer mintáját követné, amelyet az utóbbi években integráltak a védelempolitikába. A cél, hogy a szolgálat presztízst, a katonák pedig szakmai fejlődési lehetőségeket is kapjanak.
A pártok vitatkoztak, de végül közös nevezőre jutottak
Az SPD korábban egy széleskörű társadalmi vitát sürgetett a sorkatonaságról, és elsősorban az önkéntességet hangsúlyozta. A kereszténydemokraták ezzel szemben a sorkatonaság felfüggesztésének megszüntetését követelték, tekintettel a nemzetközi biztonsági helyzetre és a Bundeswehr létszámbeli nehézségeire.

A vita közben más pártok is megszólaltak: a bajor zöldek például egy „szabadságszolgálat” bevezetését javasolták, amely szerint minden 18 és 67 év közötti állampolgárnak hat hónapos szolgálatot kellene teljesítenie – akár a hadseregben, akár a katasztrófavédelemnél, tűzoltóságnál vagy civil szervezeteknél.
Emberhiánnyal küzd a német haderő
A Bundeswehr jelenleg is komoly toborzási problémákkal küzd. 2024 végére a katonák száma ismét csökkent, annak ellenére, hogy több új jelentkező is volt. Jelenleg mintegy 181.150 aktív katona szolgál, míg egy évvel korábban ez a szám még 181.500 volt. Eva Högl, a Bundestag katonai ombudsmanja szerint a hadsereg súlyos személyzethiánnyal néz szembe, és sürgős reformokra van szükség.
A sorkatonaságot 2011-ben függesztették fel Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) akkori védelmi miniszter vezetésével. Azóta több kísérlet történt annak visszaállítására, de egyik sem jutott el a megvalósítás fázisáig. Most azonban a CDU vezetésével megalakuló új kormány – élén Friedrich Merz leendő kancellárral – ismét napirendre tűzte a kérdést.
A német lépés az uniós narratívára rímel
Többször írtunk arról, hogy az egyre inkább háborúpárti Európai Unió nem támogatja a békét, inkább fegyverkezik. A sorkatonaság visszahozatala is az EU háborús készülődésére mutat. Az Európai Unió új biztonsági kihívásokra hivatkozva háborúra készül. Brüsszel a háborús pszichózisban már arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel legalább három napra elegendő vészhelyzeti készletet.
Az EU továbbra is folytatja a háborúpárti politikát, s a béke helyett, úgy tűnik, a háborúra rendezkedik be. Az Európai Néppárt és Manfred Weber szigorú büntetéseket szab ki, ha valaki szembemegy az álláspontjukkal. A háborúpárti Weber már korábban hangsúlyozta: azok tartozhatnak a néppárthoz, akik elkötelezettek Ukrajna iránt.

A háborúban álló ország támogatása és a háború finanszírozása mindent megelőz. Miközben az európai gazdaság számos területen recesszióval és inflációval küzd, van egy iparág, amely virágzik: ez pedig a hadipar.