A több milliárd dolláros üzlet, amelyből nemcsak az ipar profitál

A gyógyszeripar után most a fegyveriparban van a legtöbb lehetőség. Az uniós politikusok és környezetük is rengeteg pénzt keres. Véletlen egybeesés?

Forrás: Exxpress2025. 04. 09. 5:22
A Gladius 2.0 rendszerrel felszerelt modell áll a Rheinmetall standon az Enforce Tac biztonsági technológiai szakkiállításon Fotó: Daniel Karmann Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyre inkább háborúpárti Európai Unió nem támogatja a békét, fegyverkezik. 

(Frist row, from L) Poland's Prime Minister Donald Tusk, Ukraine's President Volodymyr Zelensky, France's President Emmanuel Macron, Britain's Prime Minister Keir Starmer and European Commission President Ursula Von der Leyen pose for a family picture during a meeting as part of a summit for "coalition of the willing" at the Elysee Palace, in Paris, on March 27, 2025. French President Emmanuel Macron on March 27, 2025 is to host European leaders including President Volodymyr Zelensky for a summit aimed at boosting Ukrainian security ahead of any potential ceasefire with Russia. (Photo by Ludovic MARIN / POOL / AFP)
Emmanuel Macron 2025. március 27-én európai vezetőket, köztük Volodimir Zelenszkij elnököt látta vendégül egy csúcstalálkozón, amelynek témája az ukrán háború támogatása volt (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

A sorkatonaság visszahozatala is az EU háborús készülődésére mutat. Európa egyre több országában bunkereket építtetnek a családok és háborús védekezésre készülnek, írta a V4NA. Az Európai Unió új biztonsági kihívásokra hivatkozva háborúra készül. Brüsszel a háborús pszichózis keretében már arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel legalább három napra elegendő vészhelyzeti készletet. 

Az EU továbbra is folytatja a háborúpárti politikát, s a béke helyett úgy tűnik, a háborúra rendezkedik be. Miközben az európai gazdaság számos területen recesszióval és inflációval küzd, van egy iparág, amely virágzik: a hadipar. 

A Libratus cikke kiválóan rámutat arra, hogy a háborús helyzetek és a geopolitikai feszültségek óriási üzleti lehetőséget jelentenek – nemcsak a fegyvergyártóknak, hanem a politikai és gazdasági szereplőknek is, írta az Exxpress.

A háború mint üzleti modell

Az Ukrajnában zajló háború kezdete óta a fegyverkezési kiadások ugrásszerűen megnőttek, és ez példátlan nyereséget hozott az európai hadipari cégeknek. A német Rheinmetall részvénye például 100 euróról 1200 euróra emelkedett – és a trend továbbra is növekvő. 

A vállalat 2025-re 40 százalékos bevételnövekedést prognosztizál.

De nem csak Németországban dübörög a hadigazdaság: a francia Thyssenkrupp több mint 1,5 milliárd eurós megrendelést kapott.

Háborús spekuláció: tőzsde, szerződések, belső információk

A hadipari részvények iránti kereslet soha nem látott szintet ért el. Olyan pénzügyi eszközökkel, mint a differenciális kontraktusok, spekulánsok fogadnak a részvények árfolyamának változására – anélkül, hogy valódi részvényeket tartanának. 

Ezeket az ügyleteket különösen a „Rearm Europe” EU-program bejelentése óta tartják „a legforróbb tippeknek”.

A Libratus cikke szerint számos példa utal arra, hogy politikai döntéshozók és üzleti érdekcsoportok között összefonódások állnak fenn. 

Ennek példája Gundbert Scherf, aki korábban a német védelmi minisztériumban dolgozott, most pedig a Helsing nevű haditechnológiai startup vezetője – amely milliárdos megrendelést kapott drónszállításokra.

18 March 2025, Berlin: Gundbert Scherf, co-founder and co-CEO of Helsing, stands at a model of an HX-2 drone. The defence company specializes in the use of artificial intelligence (AI) in weapons and reconnaissance systems. Photo: Jens Kalaene/dpa (Photo by JENS KALAENE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Gundbert Scherf, a Helsing társalapítója és vezérigazgatója egy HX–2 drón modelljénél (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Jens Kalaene)

Érdekesség, hogy a McKinsey, Schef korábbi munkaadója, nem sokkal ezután egy elemzést publikált arról, hogyan lehet hatalmas nyereséget elérni a digitális haditechnológiai innovációkkal.

A háborús profit erkölcsi vetülete

A riport azt is kiemeli, hogy korábban a hadiparba történő befektetések etikátlannak számítottak, ma azonban már az úgynevezett etikus alapok is szemet hunynak a profit reményében. A szemléletváltozás mögött nemcsak a biztonságpolitikai kényszer húzódik meg, hanem egy új, cinikus jelszó is:

Minél nagyobb a válság, annál jobb.

President of the European Commission URSULA VON DER LEYEN and President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy (or Zelensky) at the summit of Heads of State and Government of the European Union at the European Council in Brussels in Belgium on 6th of March 2025. EU leaders debated the war in Ukraine and European defence in conjunction with NATO to protect against Russia. (Photo by Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke (Fotó: Hans Lucas/AFP/Martin Bertrand)

Miközben az európai lakosság spórol, államok adósodnak el, és a háború emberéleteket követel, a hadipar és a politikai-gazdasági elittől érkező befektetők rekordnyereségeket zsebelnek be. A kérdés, amit mindannyiunknak fel kell tennie: kinek éri meg a háború – és kinek nem?

Borítókép: A Gladius 2.0 rendszerrel felszerelt modell áll a Rheinmetall-standon az Enforce Tac biztonsági technológiai szakkiállításon (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Daniel Karmann)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.