A kötelező európai sorkatonai szolgálat bevezetésére régóta léteznek tervek. Németországban Boris Pistorius védelmi miniszter korábban többször is a 2011-ben felfüggesztett katonai szolgálat visszaállítása mellett érvelt. Szerinte „kötelező szolgálat nélkül nem fog működni.”

Pistorius tavaly nyáron már arról is beszélt, hogy középtávon egy rendeletnek lehetővé kellene tennie, hogy a fiatalokat akaratuk ellenére is szolgálatra kényszerítsék.
Az egyre inkább háborúpárti Európai Unió nem támogatja a békét, fegyverkezik, az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber pedig az egyik élharcosa Ukrajna támogatásának. A néppárti vezető szerint csak az lehet az EPP tagja, aki elkötelezett Ukrajna iránt.

Manfred Weber korábban azt is felvetette, hogy az Európai Unió állítson fel közös kötelező sorkatonai szolgálatot és az európai védelmi politika további központosítása mellett érvelt.
A manapság Ukrajna egyik legnagyobb támogatójának számító Weber egy interjúban elmondta, hogy határozottan támogatja az általános európai katonai szolgálatot.
Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, korábbi észt miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: a sorkatonaság „szerves része annak, a törekvésnek, hogy elrettentsék Oroszországot, de erősebb védelmet is biztosít, ha Oroszország támad”.

Észtországban soha nem is törölték el a sorkatonaságot. Az európai NATO-tagok közül a következőkben van érvényben a sorkatonaság: Norvégia, Észtország, Litvánia, Svédország, Görögország, Finnország, Lettország és Dánia. Hollandiában ugyan kapnak behívót a férfiak, de egyelőre csak önkéntes a bevonulás.
Lengyelország is háborúzna
Korábban írtuk, hogy minden felnőtt férfit katonai kiképzésben részesítene és nagy létszámú tartalékos bázist építene fel a lengyel kormány. A háborúpárti Donald Tusk és Lengyelország katonai vezetői közelgő orosz támadással riogatnak.

A Tusk-kormány kétszeresére növelné a hadsereg létszámát és több millió tartalékost képez ki.
Az év végére szeretnénk egy olyan modellt készíteni, hogy Lengyelországban minden felnőtt férfi hadra foghatóan képzett legyen, és hogy ez a tartalék megfelelő legyen az esetleges fenyegetésekkel szemben
– fogalmazott Donald Tusk.
A lengyel katonai kiképzésre ráadásul nők is jelentkezhetnek.
Jelenleg a hadseregnek nagyszámú tartalékosa van, de az átlagéletkoruk már 45 év körül van. Ha a konfliktus és a Lengyelországra nehezedő nyomás hosszabb ideig fennmarad, a jól képzett tartalékos erőforrások elengedhetetlenek lesznek ahhoz, hogy a hivatásos katonákkal és a Területi Védelmi Erőkkel együtt tudjanak működni.
– közölte Wieslaw Kukula, a lengyel fegyveres erők vezérkari főnöke.
A program jelenleg még kidolgozás alatt áll, de a tervek szerint jövő év végéig százezer embert képeznének ki, de az állítólagos orosz fenyegetettségre hivatkozva Varsó is a sorkatonaság újbóli bevezetésén gondolkodik.
Donald Tusk kormánya ráadásul már a legkisebbekben is elültetné a háború gondolatát: szeptembertől az iskolai tornaórák keretében tanítanák a polgári védelemmel kapcsolatos ismereteket.

A politikusok gyermekeinek kellene elsősorban háborúba menniük, mert ezek a politikusok voltak azok, akiknek a döntései a háború kitöréséhez vezettek, és elsősorban nekik kellene viselniük a következményeket
– mondta Slawomir Mentzen lengyel parlamenti képviselő, a Konföderáció egyik vezetője és elnökjelöltje egy interjúban.
Szerinte ez biztosítaná, hogy a vezetők ne tudják belerángatni az országot egy háborúba, hiszen azzal a saját gyerekeik életét és épségét tennék kockára.
A német Zöldek is azt szeretnék, hogy az országos polgári védelmi napon évente katasztrófagyakorlatokat tartsanak a lakosság számára, amely növelné a társadalom válságtűrő képességét.
A sorkatonaság visszahozása is az EU háborús készülődésére mutat. Az Európai Unió új biztonsági kihívásokra és háborúra készül. Brüsszel a napokban már arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel legalább három napra elegendő vészhelyzeti készletet.
Az EU továbbra is folytatja a háborúpárti politikát, s a béke helyett, úgy tűnik, a háborúra rendezkedik be. Amíg Magyarországhoz hasonlóan az Egyesült Államok és Donald Trump a háború lezárása és a béke pártján áll, Brüsszel fegyverkezik és tovább fokozza a háborús pszichózist Európában.