Akár az iráni politikai rendszer is összeomolhat az izraeli támadás következtében

Ma hajnalban az izraeli hadsereg közleményben számolt be egy átfogó és precíz katonai akcióról, amelynek célja Irán nukleáris képességeinek visszaszorítása, valamint nagy hatótávolságú rakétáinak megsemmisítése volt. A műveletet az izraeli hadvezetés célzott és gondosan előkészített beavatkozásaként jellemezte a lapunknak nyilatkozó Robert C. Castel. Szerinte a támadás jelentősen vissza fogja vetni az iráni atomfegyverprogramot.

2025. 06. 13. 10:02
Füst száll fel Izrael Teherán elleni légicsapása után 2025. június 13-án kora reggel Fotó: SAN Forrás: Middle East Images/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli légierő gépei országszerte több hullámban hajtottak végre légicsapásokat iráni katonai létesítmények ellen. 

Irán
Izrael hadserege csapásokat mért Irán nukleáris programjára (Fotó: Anadolu/AFP/Yilmaz Yucel)

A támadások során – az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint – életét vesztette az iráni fegyveres erők vezérkari főnöke, a Forradalmi Gárda parancsnoka, valamint az iráni rendkívüli helyzetekért felelős parancsnokság vezetője is.

A támadásban a legmagasabb rangú iráni katonai vezetőket, és nemcsak katonai vezetőket, hanem vezető atomtudósokat is likvidált Izrael

– mondta el Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója.

Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő  (Fotó: Csudai Sándor)

Kétszáz repülőgép támadott, amik ledobtak több mint háromszáz bombát az előre kijelölt célpontokra – tette hozzá.

A nagy erejű katonai beavatkozást megelőző hónapokban egyre nyugtalanítóbb hírszerzési jelentések érkeztek Irán nukleáris programjának előrehaladásáról. Az információk szerint Teherán vészesen közel került ahhoz a kritikus ponthoz, amely után már visszafordíthatatlan lenne a nukleáris fegyverek megszerzéséhez vezető út – technológiai és politikai értelemben egyaránt.

A közelmúltban az is kiderült, hogy Irán komoly előrelépéseket tett olyan fegyverkomponensek fejlesztésében, amelyeket kifejezetten atombomba alkalmazására terveztek. Izrael úgy érezte, a léte kerül veszélybe.

(Fotó: IDF)

Az izraeli erők támadták Iránnak gyakorlatilag az összes nukleáris és rakétalétesítményét, amelyre Irán válaszul drónokat indított Izrael ellen, amelyeket elkezdtek lelőni Szaúd-Arábia és Jordánia fölött

– húzta alá.

Izrael hajnal óta maximális készültségben van, de a szakértő szerint a támadás akár el is maradhatott volna, ha Teherán nem mondja le az atomprogramjáról szóló mai tárgyalást az Egyesült Államokkal, ami hatással lehetett volna a történtekre.

– Irán azonban kijelentette, hogy erre nem megy el, úgyhogy az izraeli támadások valószínűleg folytatódni fognak – tette hozzá.

Ez egy hosszabb hadjárat lesz, és jelentősen vissza fogja vetni az iráni atomfegyverprogramot, sőt az is elképzelhető, hogy az iráni politikai rendszer sem fogja túlélni ezt a támadást 

– összegezte Robert C. Castel.

Borítókép: Füst száll fel Izrael Teherán elleni légicsapása után 2025. június 13-án kora reggel (Fotó: Middle East Images/AFP/SAN)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.