A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Fő utcai kiállítótermében nyitották meg az ULUV Szlovák Népművészeti Központ és a Hagyományok Háza Tradíció és dizájn – korunkbeli öltözék hagyománnyal ötvözve című közös kiállítását.
Sándor Ildikó, a Hagyományok Háza népi módszertani műhelyének tárvezetője bevezetőjében kiemelte, hogy példaértékűnek tartja azt a szemléletmódot, ahogyan az ULUV a hagyomány és újítás örök dilemmájára az itt megjelenő tárgyakon keresztül adott választ.
Hozzátette, hogy a népi kézművességet képviselő szakemberek és az iparművészek a párbeszéd révén találták meg azt a közös felületet, ami a kölcsönös megértésen keresztül a kreatív alkotófolyamatokhoz elvezetett.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Pavol Hamžík, Szlovákia magyarországi nagykövete, aki beszédében a népművészeti elemek rokonságára utalt, s fontosnak tartotta a kultúra összekötő szerepét.
Ezt követően a vendégek megtekintették az emeleti térben berendezett kiállítást.
– A Budapesti Szlovák Intézet kereste meg a Hagyományok Házát a bemutató ötletével – avatta be a jelen lévőket a kiállítás ötletének születésébe Czingel Szilvia néprajzkutató, kulturális antropológus. Mint mondta, az ULUV Szlovák Népművészeti Központ vándorkiállítása öt divattervező – Marcel Holubec, W., Martin Hrča, Mišena Juhász, Ľubica Poncik és Henrieta Tholt – munkáival ismerteti meg az érdeklődőket.
A ruhatervezők egyedi alkotásai erősen hajlanak a hagyományos anyagok és motívumok felé. Így követik a jelenlegi világdivat modern irányzatait, és igyekeznek megfelelni a fenntarthatóság és természethez való visszatérés elveinek.
A kollekció egyes modelljeiben több régi, hagyományos kézműves mesterség találkozik, mint például a szabás, szövés, kivarrás, csipkeverés, szűrkészítés, szűcsmesterség, kalapkészítés, kékfestés, szövés kézi kötésű szövőszéken, kötés és horgolás.
A művészek a szlovák népművészetből merítettek ihletet, így könnyebben érthető, miért a mi intézményünket keresték meg, hiszen nekünk is voltak már hasonló kezdeményezéseink. A tárlat nagyon formabontó és modern, de a gondos szemlélő választ kap, mi is inspirálta a művészeket. A habán kerámiák díszítőelemei ruhákon és ékszereken jelennek meg, vagy a tradicionális zsindelytető XXI. századi dizájn formájában kap helyet öltözékeken. A fehér ruhák pliszírozása a magyar–szlovák közös hagyományokra is utal. Ez az együttműködés nagyon fontos mindkét fél számára, s úgy tűnik a közeljövőben folytatása is lesz a szlovák fővárosban.
– mondta Czingel Szilvia.
További információkat ide kattintva olvashatnak.