A megnyitó a Vörösmarty Színház igazgatója, dr. Szikora János köszöntőjével vette a kezdetét, aki felidézte, hogy a Vörösmarty Színház Forrás galériájában tíz éve van jelen a kortárs magyar képzőművészet, olyan kitűnő művészek részvételével, mint például Incze Mózes, Jankovics Marcell, Orosz István, Mara Kinga. A kiállításmegnyitó apropóját ritka együttállás adja: egyfelől az, hogy a kiállítás témája egybeesik a vele egy időben zajló adventtel, másfelől az, hogy a színház tíz éve, advent első vasárnapján indította el az Újszövetség Maraton rendezvényét is.
A Via Lucis a remény, az öröm útja
Sárba Katalin és Párkányi Raab Péter Kossuth-díjas szobrászművész közös, Via Lucis című fotókiállítása nyílt meg a székesfehérvári Vörösmarty Színház galériájában november 27-én. A megnyitót követően kezdődött a X. Jubileumi Újszövetség Maraton.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője folytatta néhány gondolattal arról, hogy a Via Lucis, azaz az Öröm útja (más néven a Fény útja), az Újszövetség Maraton és az advent szorosan összefüggenek.
A Via Lucis a Via Crucis, azaz a keresztút folytatása, az öröm, a hit és a remény útja. Így ugyanazokra a minőségekre hívja fel a figyelmünket, mint az adventi vasárnapok témái, sorban a hit, a remény, az öröm és a szeretet. Ezen a vasárnapon kezdődik a világosság és a remény öt hete.
Tóth Norbert kurátor, aki a most kiállító két művész munkásságát figyelemmel kíséri, felidézte, hogy a székesfehérváriak számára Párkányi Raab Péter azért is jól ismert, mert a Csók István Galériában néhány éve a Somogyi Győzővel közös kiállítása látogatói rekordot döntött.
Párkányi mára hetven köztéri szoborral büszkélkedhet világszerte, melyek között kő-, bronz- és famunkák is találhatók. Fotográfiáit Tóth Norbert nem is fotóknak, inkább kétdimenziós szobrászatnak nevezné.
A kurátor így összegezte a Kossuth-díjas szobrászművész alkotói univerzumát: – Párkányi karakteres egyéni világot alkot, fantasztikus mintázókészséggel, reneszánsz minőségben tud rajzolni. Klasszikus időket idéző eszköztárat mozgató, összegző alkat, aki a darabokat sajátos Párkányi Raab Péter-csavarral újra összerakja.
Sárba Katalinnal kapcsolatban kiemelte, hogy ő galériavezető, szervező is.
– Sárba a szakma kulcsfigurája, 15 országban négyszáz kiállítást csináltunk közösen. Sajátos, egyéni vizuális világ alakult ki benne, ami akkor jött felszínre igazán, amikor pár éve elkezdett fotózni.
A Via Lucis-sorozat Párkányi Raab Péter pár hónapja Péliszentkereszten megnyílt örömút stációjának bemutatására vállalkozott. A két művész fotóin, melyek a domborművekről készültek, kétféle szemlélet tükröződik: Párkányi Raab epikus úton, a fény-árnyék használatával, leíró jelleggel mutatja be a domborműveket, elmeséli, mi az, amire ő gondolt. A valóságban ezek a sztélék három méter magas vörös mészkőből készültek, magas domborművek, rendkívül nagy mélységgel. Helyesebb inkább olyan szobrokat mondani, melyek hozzátapadnak a felülethez.
Sárba Kataliné sokkal nőiesebb megközelítés. A fotók líraiak, ő részleteket ragadott ki a domborművekből, játszik a fény-árnyékkal, az élességgel és az életlenséggel.
Sárba alkotása vizuális költészet, érezni azt a nyár végi, ősz eleji hangulatot, amikor ezek a fotók készültek. – Szépen komponált, sajátos, magával ragadó világ. Olyan illúziót kelt, mely által egy mesébe, történetbe képzelheti magát az ember – összegezte a kurátor, majd néhány mondatban vázolta a Via Lucis teológiájának kialakulását egészen 1988-ig, amikor Sabino Palumbieri szalézi atya javasolta, hogy hozzanak létre 14 új állomást, melyek a feltámadás utáni eseményeket követik a Szentlélek kiáradásáig, ezzel hangsúlyozzák a keresztény üdvösségtörténet örömteli töltetét is. A Via Lucis az öröm, az élet útja.
A kiállítás megnyitója után a színház előcsarnokában az adventi koszorú első gyertyáját gyújtották meg Berze János református lelkipásztor, Bencze András evangélikus püspökhelyettes, Spányi Antal megyés püspök, Szikora János és Vargha Tamás. Az Újszövetség Maratonra a nagyszínpadon került sor, a bibliai felolvasás mellett a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium zenekara játszott.
Borítókép: a kiállítás (Fotó: Teknős Miklós)
További Kultúra híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezNegyven éve hallottuk először Linda kiáltását
A Linda című sikersorozat 1984. november 2-án kezdte meg hódító útját.
Ha moziba menne: változtak az árak a Cinema Citynél
November elsejétől emelkedett a belépőjegyek ára a hálózatnál.
Festői tájakon zakatol a Roxfort expressz a Harry Potter filmekben + videó
Felújítják a filmekből ismert híres viaduktot.
Isten nyolcmilliárd kicsi szerelme
Nincs benne a Bibliában, hogy plasztikai sebészhez pedig ne menjél.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Kényszerleszállást hajtott végre egy repülőgép a köd miatt Budapesten
Gera Zoltán óta nem történt ilyen Angliában magyar futballistával
Nagy a baj: felcsaptak a lángok Pakson, jelenleg is gőzerővel dolgozik a tűzoltóság
Óriási bajban az ikránok - már csak két rossz közül válaszhatnak
"Levelet ír az édesapjának" – így dolgozza fel kislánya Berki Krisztián elvesztését
Újabb fejlemények a Lakatos-ügyben
Szabó Tímea bekóstolta Kövér Lászlót, de beletört a foga
A végén jött a dráma, de Lando Norris nyerte a brazil sprintfutamot
Visszatér az üzletekbe az egyik legnépszerűbb karácsonyi slágertermék
A szörnyek tényleg köztünk járnak
Magyar csatár gólpassza miatt extázisba került az edző Németországban
Rejtélyes boríték landolt a városházán, menesztették a paksi cégvezetőt
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezNegyven éve hallottuk először Linda kiáltását
A Linda című sikersorozat 1984. november 2-án kezdte meg hódító útját.
Ha moziba menne: változtak az árak a Cinema Citynél
November elsejétől emelkedett a belépőjegyek ára a hálózatnál.
Festői tájakon zakatol a Roxfort expressz a Harry Potter filmekben + videó
Felújítják a filmekből ismert híres viaduktot.
Isten nyolcmilliárd kicsi szerelme
Nincs benne a Bibliában, hogy plasztikai sebészhez pedig ne menjél.