Mint azt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) közleményéből megtudtuk, négy generáció tíz nemzetközileg is elismert üvegművésze húsz, kifejezetten erre a tárlatra készített tárggyal ad metszetet a kortárs magyar üvegművészetről.
Lengyel Miklós, a minisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára megnyitó beszédében rámutatott:
A tárca rendszeresen kezdeményezi olyan utazókiállítások létrehozását, amelyekkel hírét vihetjük a magyar művészeteknek, tudománynak a világban. A Shaping Hungary designkiállítás, illetve a Smart Hungary innovációs kiállítás után a KKM most a kortárs magyar üvegművészet bemutatását karolta fel az új tárlat életre hívásával.
Hozzátette: az élő tudomány és művészet külföldi bemutatkozása termékeny nemzetközi együttműködéseket indít el, és gyakran kézzel fogható diplomáciai, gazdasági eredménnyel jár.
Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója kiemelte, nagy örömére szolgál, hogy a kiállítás a Magyar Zene Házából indul nemzetközi útjára. Nemcsak azért, mert
a ház dizájnja és az üvegművészet rokonok,
hanem mert szép és átgondolt összművészeti projektről van szó, amelyet teljes mértékben azonosnak érez a Ház szellemiségével – olvasható a KKM közleményében.
Cselovszki László, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója rámutatott, hogy a kiállításon szereplő tíz alkotó közül ötnek (Lukácsi Lászlónak, Gaál Endrének, Borkovics Péternek, Sipos Balázsnak, Varga Gyöngyvérnek) már szerepel munkája kerámia- és üveggyűjteményükben.
Kifejezte reményét, hogy a jövőben mind a tíz alkotótól lehet majd műtárgyuk, ami hozzájárulna az Iparművészeti Múzeum egyik legfőbb célkitűzéséhez: élő és értő kapcsolatot képezni múlt és jelen között.
Az anyagot a velencei üvegművészeti hét zsűrije meghívta a 2023. évi szeptemberi rangos seregszemlére, illetve bemutatkozik az őszi szófiai nemzetközi üvegművészeti biennálén, majd a KKM ezt követően két évben 12-15 kiemelt külföldi helyszínen tervezi kiállítani.
A tárlat kísérőzenéjének megkomponálására a Zeneakadémia végzős zeneszerző hallgatói adhattak le pályázatot. A megnyitón a nyertes pályaművet is meghallgathatta a közönség.
A Glassification.hu kiállító művészei: Bihari Kristóf, Borkovics Péter, Bősze Eszter, Darabos Anita, Edőcs Márta, Gaál Endre, László Kyra, Lukácsi László, Sipos Balázs és Varga Gyöngyvér Amala.
A kiállítás szakmai partnere a Magyar Üvegművészek Társasága, kurátora Halasi Rita Mária. Az installáció tervezője és kivitelezője a De-Form Design Agency. A tárlat a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Rákosy Glass támogatásával valósult meg.
Borítókép: A Glassification.hu című üvegművészeti kiállítás a Magyar Zene Házában (Fotó: Posztós János)