Megnyitó: 2022. augusztus 1. (hétfő), 17:00 óra
Helyszín: Platán Galéria (1061 Budapest, Andrássy út 32.)
Díszvendég: Sebastian Keciek, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövete
A vendégeket köszönti: Joanna Urbanska, a Lengyel Intézet igazgatója
A kiállítást megnyitja: Ryszard Mączewski, a Varsói Felkelés Múzeuma Ikonográfiai és Fotográfiai Gyűjteményének szakértője
Tadeusz Bukowskinak a Varsóról szóló fotókiállítása a Varsói Felkelés Múzeumának 1800 képkockát meghaladó új fotógyűjteményét mutatja be. A fotóriporter művészeti öröksége nemcsak a felkelés során készített képeket tartalmazza. A képek páratlan módon dokumentálják a fővárosban 1935 és 1955 között végbemenő változásokat. A szerző újra és újra visszatér ugyanazon helyekre, melyek e húszéves időszak alatt teljesen megváltoznak, és kifejező portrékat készít a főváros lakosairól, többek között kedvenc témájáról, a gyermekről.
Tadeusz Bukowski “Boncza” (1909–1980), a Honi Hadsereg Parancsnokságának Információs és Propaganda Irodájának fotóriportere, cserkész oktató, tanár és fotóművész volt. Varsóban született, ahol tanári szemináriumot végzett, és 1928-tól általános iskolákban tanított. A Lengyel Fotográfiai Társaság tagja, a Lengyel Cserkészszövetség vezetőségének fotós osztályának vezetője volt. A megszállás alatt a földalatti cserkészetet szervezte. A háború után fotósként dolgozott, és társadalmilag aktív szerepet vállalt – a sztálinizmus nehéz időszakában társalapítója volt a Lengyel Fotóművészek Szövetségének. A Varsói Felkelés emlékére barátai kezdeményezésére 1979-ben kiállítást rendezett a felkelés alatt készített fényképeiből, amely vándorkiállítás formájában körbejárta Lengyelországot.
A „Kaiserpanorámáról” vagy „Császárpanorámáról”
1866-ban Alois Polanecky megalkotta „szetereogramm-szalon berendezését”, létrehozva ezzel a képek többszemélyes, közös befogadásának lehetőségét. A 3D-ben nézhető sztereoképek hamar népszerűek lettek, August Fuhrmann nem sokkal később azonban új, elegáns módon prezentálta ezeket, ahol a látogatók egy nagy, szekrényhez hasonló faépítményt ültek körül, oldalában egy-egy nézőkével. A szekrény belsejében egy megvilágított, háromdimenziós kép tárult fel. A nyár folyamán egy ilyen különleges látványosság várja a Platán Galéria látogatóit.
A kiállítás a Varsói Felkelés kitörésének 78. évfordulója alkalmából, az Egyetértési Megállapodás keretében, a budapesti Lengyel Nagykövetsége támogatásával valósult meg.
Társszervezők: Varsói Felkelés Múzeuma, Koncept Kultura Alapítvány, Magyar Patrióták Közössége
Megtekinthető: október 3-ig, minden hétköznap 9:00 – 17:00 óra között.