info
Lengyel Intézet Budapest

Varsó a kaiserpanorámában – előadás a Platán Galériában

Augusztus 1-jén, a Varsói Felkelés kitörésének napján egy rendhagyó sétára invitálja látogatóit a budapesti Lengyel Intézet, amelyen a II. Lengyel Köztársaság megismételhetetlen hangulatából a német megszállás és a Varsói Felkelésen keresztül eljutunk a háború utáni, romjaiból feltámadó lengyel fővárosba. Mindezt többek között a régi időket idéző, háromdimenziós képeken keresztül, egy különleges attrakció, egy Kaiserpanoráma (Császárpanoráma) segítségével.
locationPlatán Galéria
clockaugusztus 1. hétfő 17:00 - augusztus 8. hétfő 17:00

Megnyitó: 2022. augusztus 1. (hétfő), 17:00 óra

Helyszín: Platán Galéria (1061 Budapest, Andrássy út 32.)

Díszvendég: Sebastian Keciek, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövete

A vendégeket köszönti: Joanna Urbanska, a Lengyel Intézet igazgatója

A kiállítást megnyitja: Ryszard Mączewski, a Varsói Felkelés Múzeuma Ikonográfiai és Fotográfiai Gyűjteményének szakértője

 

Tadeusz Bukowskinak a Varsóról szóló fotókiállítása a Varsói Felkelés Múzeumának 1800 képkockát meghaladó új fotógyűjteményét mutatja be. A fotóriporter művészeti öröksége nemcsak a felkelés során készített képeket tartalmazza. A képek páratlan módon dokumentálják a fővárosban 1935 és 1955 között végbemenő változásokat. A szerző újra és újra visszatér ugyanazon helyekre, melyek e húszéves időszak alatt teljesen megváltoznak, és kifejező portrékat készít a főváros lakosairól, többek között kedvenc témájáról, a gyermekről.

Tadeusz Bukowski “Boncza” (1909–1980), a Honi Hadsereg Parancsnokságának Információs és Propaganda Irodájának fotóriportere, cserkész oktató, tanár és fotóművész volt. Varsóban született, ahol tanári szemináriumot végzett, és 1928-tól általános iskolákban tanított. A Lengyel Fotográfiai Társaság tagja, a Lengyel Cserkészszövetség vezetőségének fotós osztályának vezetője volt. A megszállás alatt a földalatti cserkészetet szervezte. A háború után fotósként dolgozott, és társadalmilag aktív szerepet vállalt – a sztálinizmus nehéz időszakában társalapítója volt a Lengyel Fotóművészek Szövetségének. A Varsói Felkelés emlékére barátai kezdeményezésére 1979-ben kiállítást rendezett a felkelés alatt készített fényképeiből, amely vándorkiállítás formájában körbejárta Lengyelországot.

A „Kaiserpanorámáról” vagy „Császárpanorámáról”

1866-ban Alois Polanecky megalkotta „szetereogramm-szalon berendezését”, létrehozva ezzel a képek többszemélyes, közös befogadásának lehetőségét. A 3D-ben nézhető sztereoképek hamar népszerűek lettek, August Fuhrmann nem sokkal később azonban új, elegáns módon prezentálta ezeket, ahol a látogatók egy nagy, szekrényhez hasonló faépítményt ültek körül, oldalában egy-egy nézőkével. A szekrény belsejében egy megvilágított, háromdimenziós kép tárult fel. A nyár folyamán egy ilyen különleges látványosság várja a Platán Galéria látogatóit.

A kiállítás a Varsói Felkelés kitörésének 78. évfordulója alkalmából, az Egyetértési Megállapodás keretében, a budapesti Lengyel Nagykövetsége támogatásával valósult meg.

Társszervezők: Varsói Felkelés Múzeuma, Koncept Kultura Alapítvány, Magyar Patrióták Közössége

Megtekinthető: október 3-ig, minden hétköznap 9:00 – 17:00 óra között.

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.