A szalagparkettát általában 3 rétegű keresztmetszeti felépítés jellemzi, ritkán 2 rétegű. A rétegek egymásra merőlegesek, így a szerkezet stabil és mérettartó. Felületkezelt (lakk vagy olaj) természetes fa a fedőrétege, ami lehet osztott (2-3 sávos) vagy osztatlan (1 sávos). Kopórétege 2,5-5 mm-es keményfa, hordozórétege fenyő fűrészáru. A 3 rétegű parketta minimum 12 mm, a 2 rétegű parketta 10 mm vastag, fózolt él jellemzi.
Melyek a szalagparketta előnyei és hátrányai?
Telepíthető úsztatva és ragasztva, padlófűtésnél is használható (néhány fafajta kivételével). Nagyobb felületek is lerakhatók dilatáció nélkül.
Hátránya, hogy rendszeres tisztítást és ápolást igényel, a nap UV-sugárzása miatt a színe változik, ezért az eltakart felületek eltérhetnek a látszó felületek színétől. Nem vízálló, felületkezelései nem rendelkeznek akkora kopásállósági értékkel, mint a laminált vagy a vinilpadlók.
A szalagparketta rendszeres tisztítást és ápolást igényel
Fotó: PEXELS
Milyen feltételek szükségesek a lerakásához?
A parkettát klimatizálni kell, azaz 48 órára be kell tenni a parkettázandó helyiségbe, ahol minimum 18 fok a hőmérséklet, és a levegő relatív páratartalma maximum 60%. Szintén lényeges, hogy az aljzat pormentes, szilárd, egyenes és száraz legyen. Ha folyóméterenként a 2 mm-t meghaladja az egyenetlenség, aljzatkiegyenlítés szükséges. Padlófűtés esetén Thermo XPS-alátétet használnak hozzá. A hőveszteséget a parketta aljzathoz történő leragasztásával csökkenthetjük (ebben az esetben nem szükséges az alátétfólia, illetve a Thermo XPS).
Mire kell figyelni a vásárlásnál?
A szalagparketták terén a kínálat óriási (fafajta, típus, méret, csiszolás, struktúra, fózolás, felületkezelés tekintetében), ennek megfelelően széles skálán mozog az ára: 5–60 000 Ft/m2. Általánosságban elmondható, hogy a strukturált, olajozott, osztatlan fedőrétegű felületek drágábbak.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Egyre népszerűbb a halszálkaparketta: hova javasolt?
A valódi fából készített, időtálló és jó minőségű burkolatok komfortosabbá, melegebbé teszik a szobát, sőt az egyedi megjelenésű padló halkabb járást biztosítanak – csakúgy, mint a halszálkaparketta.
Korábban a csaphornyost, (más néven halszálkaparketta) többnyire 30-40 cm-es hosszúságban gyártották, de a legújabb trendeknek megfelelően ma az elemek hossza 60 cm-nél kezdődik, sőt extrém esetben akár a 200 cm-t is elérheti.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.