Minden hatéves űrhajós szeretne lenni a tűzoltó, a rendőrnyomozó, a cowboy és a balerina mellett. Néhány éven belül azonban rájön, hogy ahogy a baletthoz nem elég hajlékony vagy a cowboysághoz nem él lovak mellett, az űrhajózáshoz sem elég magas, fitt és okos. Az országok űrügynökségei minden évben jelentkezők ezreiből választhatnak. Az asztronauták nem véletlenül rendelkeznek kivételes állóképességgel, tökéletes testi és szellemi adottságokkal, így van meg bennük mindaz, amit Tom Wolfe Az igazak című könyvében jellemzett. Az Európai Űrügynökség (ESA) azonban változtatni szeretne a hatvanas években kialakult követelményeken.
Az uniós országokból 2021 és 22 folyamán hat körben négy-hat új űrhajóst választanak ki. Különösen bátorítják a nők jelentkezését, mivel a jelenlegi hét aktív asztronauta között mindössze egy nő van, így az ESA-nál alig jobb a helyzet a világszinten igen rossz nemi űrhajózási aránynál, ahol körülbelül minden nyolcadik asztronauta nő. (Az űrben járt 560 emberből 65 volt nő.) A legnagyobb sajtóvisszhangot azonban a mozgássérültek esetleges alkalmazása váltotta ki.

A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság által kialakított kategóriák alapján olyan parasztronautákat keresnek, akiknek az alsó végtagjuk sérült térd vagy boka alatt, extrém lábhosszal rendelkeznek vagy 130 centinél alacsonyabbra nőttek. Az asztronautáktól egyébként a 153 és 190 centiméter közti magasságot várják el. Mindannyiukra vonatkozik, hogy nem lehetnek ötven évnél idősebbek, legalább mesterdiplomával kell rendelkezniük, és a doktori képzés előny. Minimum hároméves gyakorlat szükséges a diplomához kötődő területen, ami lehet fizikai, föld-, légkör- vagy óceántudományi, orvosi, mérnöki, matematikai vagy számítástechnikai végzettség.
A hír megjelenésekor többen hibásan azt hitték, bárki jelentkezhet az uniós országokból. A természettudományokhoz kötött jelentkezés miatt azonban többségében valószínűleg férfiak fognak élni a lehetőséggel.
A nyugat-európai mesterképzéseken ugyanis viszonylag alacsony a női számítástechnikus hallgatók aránya, a föld- vagy óceántudományok, illetve az orvosi képzés területén is körülbelül fele-fele. Kelet-Európa államaiban jobb a nemi egyensúly a hagyományosan férfias pályáknak számító képzéseken, így könnyen lehet, hogy a környező országokból kerül majd ki legalább két női asztronauta.
A kiválasztás és a kiképzés Kölnben zajlik majd komoly fizikális és szellemi tesztek során. Az első hónapban az úszásteszt lesz például az egyik szűrő, de fontos a búvártudás, a mikro- és nulla gravitáció megfelelő kezelése, az extrém gyorsaság és koncentrálókészség is.