Archeogenetikai kutatásokkal igazolták, hogy a románok ősei ötvenezer éve érkeztek a mai Románia területére. A tudományos felfedezésről, amely szerint a ma élő román nép genomjának csak húsz százaléka dák, Mihai G. Netea orvosprofesszor könyvet is írt, amelyben megállapítja: a román és a magyar rokon nép, jóllehet, mi csak a középkorban törtünk be a Kárpát-medencébe.
A románok (nem teljes) genetikai története című könyv nemrég jelent meg a bukaresti Humanitas Kiadó gondozásában, felforgatva a történészszakmát. A DNS-vizsgálatokra épülő meghökkentéssel nincs is probléma, hiszen Nyugat-Európában is tucatjával jelennek meg mostanság hasonló tárgyú kötetek. A román színre lépés mégis mintha reakció lenne a Magyarságkutató Intézet archeogenetikai vizsgálataira… A szerző, Mihai G. Netea már nem pályakezdő: a nijmegeni katolikus Radboud Egyetem Orvostudományi Központja Belgyógyászati Osztályának egyik részlegét vezeti, 2016-ban megkapta a Spinoza-díjat, a „holland Nobel-díjat”. A kolozsvári születésű kutatóval a Contributors.ro portálon jelent meg június 20-án interjú, amelyben a riporter azzal kezdi a beszélgetést, hogy megkérdi, gondolt-e arra az orvosprofesszor, amikor írni kezdte a könyvét, hogy a genetikát sokan ideológiák szolgálatába állítják. Netea erre azt válaszolja, persze, de a DNS-vizsgálatra épülő genetikának az az előnye, hogy az eredmények nagyon egyértelműek, kevés teret adnak a szubjektív értelmezésnek. Tehát akár eszközei is lehetnek a tévhitek, beidegződött tézisek elleni küzdelemnek. Többek között azoknak, amelyek a történelmet ideológiaként értelmezik (nyilván politikai célok alátámasztására gondol).
Amikor húsz éve megkezdődtek a régészeti leletek DNS-vizsgálatai, magyarán a csontvizsgálatok, a Hollandiában élő román immunológus felvette a kapcsolatot a kolozsvári és a craiovai múzeummal, valamint a bukaresti antropológiai intézettel, mert úgy vélte, Németországnál, Skandináviánál és a közép-európai térségnél a Balkán izgalmasabb genetikailag, hiszen a nagy migrációs hullámok, amelyek Afrikából és a Közel-Keletről érkeztek Európába, áthaladtak a Balkán-félszigeten.
El akarta érni, hogy a kutatások Európa kapujára, értelmezésében a Balkán-félszigetre és a Duna torkolatára is kiterjedjenek. Az általa megkeresett intézmények munkatársai, akikhez állítólag spanyol és svéd szakemberek is csatlakoztak, partnernek mutatkoztak ebben a munkában.