Megcsonkított emlékművek: a hét millenniumi oszlop

A XX. század nem igazolta a századforduló bizakodását, hiszen teljes épségükben csak a pusztaszeri és a pannonhalmi emlékművek állnak.

Mezey László Miklós
2023. 05. 08. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pozsonyi magyarság patinás művelődési egyesületének, a Toldy Körnek az ünnepi ülésén az író, költő és történész Thaly Kálmán, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja tartott hosszú előadást 1897. március 15-e előestéjén. Hírnevét nemcsak az tartotta fönn mindmáig, hogy a kuruc kor iránti túlzott lelkesedése arra ragadtatta, hogy maga szerezzen kuruc dalokat és balladákat, amelyeket azután eredeti, XVIII. századi népköltészetként publikált. Az is a nevéhez fűződik, hogy a millenniumi ünnepségeket előkészítő hatvantagú bizottság nevében ő indítványozta a képviselőházban, hogy az ezredéves évforduló alkalmából az ország távoli vidékein is állítsanak díszes emlékoszlopokat. Javasolta, hogy ne csak a fővárosban, az akkor kiépülő Sugárút városligeti végében emeljenek impozáns emlékművet, hanem szerte az országban, Magyarország négy égtáj felé eső „kapuiban”, valamint a nemzetiségek által is lakott vidékeken.

A Wien oldalkerekes gőzhajó a Dunán, háttérben a dévényi vár és a millenniumi emlékmű, 1919. Fotó: Fortepan/Erky-Nagy Tibor

Így került sor a hét emlékoszlop fölépítésére, elsőként az ország északkeleti határvidékén, a Vereckei-szoroshoz közel eső Munkács várában. Ennek csúcsán a bronzturul Attila kardját tartotta csőrében. Azután az ország nyugati kapujában, a Duna partján fekvő Dévényben emeltek oszlopot, ennek ormán Árpád-kori vitéz leeresztett jobbjában görbe szablyát tartott, bal kezével pajzsára támaszkodott. Emlékművet emeltek a Kárpátok kanyarjának délkeleti csücskében, a brassói Cenk-hegyen; továbbá díszes torony épült a hajdani Nándorfehérvárral szemközti délvidéki Zimonyban, Hunyadi János halála helyén; emlékoszlopot állítottak még a Nyitra melletti Zobor-hegyen is. Ilyenformán az emlékművek a Kárpát-medencébe érkező vasutak és hajózási útvonalak mentén kaptak helyet, egyben a ruszinok, szerbek, szlovákok, románok és szászok lakta vidékeken. Végül a honfoglalás utáni első országgyűlés helyszínén, Pusztaszeren, valamint a magyar kereszténység egyik bölcsőhelyén, Pannonhalmán is építettek emlékműveket.

Thaly Kálmán szabadon megtartott és gyorsírással lejegyzett előadásában részletesen ismertette a helyszínek kiválasztásának földrajzi, történeti, közlekedési, idegenforgalmi és nemzetpolitikai szempontjait; egyenként elbeszélte az emlékművek tervezésének és építésének történetét, a rájuk vonatkozó építészeti, művészettörténeti tudnivalókkal együtt. Beszámolt az építkezéseket megelőző vitákról is, így arról, hogy Munkács képviselő-testülete nem a várban, hanem a város központjában javasolta fölállítani az emlékoszlopot, Pusztaszeren pedig birtokjogi viták nehezítették az Árpád-emlékmű fölépítését.

Thaly Kálmán a Parlament I-es kapujánál, 1908. Fotó: Fortepan/Magyar Bálint

Thaly Kálmán az előadását azzal a reményteli gondolattal zárta, hogy 

e fölállított emlékművek hirdetni fogják hosszú időkig Magyarország ezredéves fönnlétét, és jelképezni a nemzetiségek előtt a magyar állameszmét, amelyhez híveknek kell lenniök nekik is.

A XX. század nem igazolta a bizakodását, hiszen teljes épségükben csak a pusztaszeri és a pannonhalmi emlékművek állnak. A zimonyi torony – amelyet Thaly mind között a legszebbnek tartott – ugyan áll, de immár turulszobor nélkül; a munkácsi emlékoszlopról pedig a legutóbbi időben távolították el a magyarok legendás madarának bronzba öntött mását. A többi emlékműnek immár nyoma sincs.

Az archív fotográfiákkal szemléltetett kötet eredetileg a pozsonyi Wigand nyomda kiadásában jelent meg 1898-ban, e mostani új kiadás változatlan formában tartalmazza az eredeti képanyagot, hogy az olvasók legalább régi fotográfiákon láthassák az utódállamokban 1920 után ledöntött vagy megcsonkított millenniumi emlékoszlopokat, amelyek hazánk ezeréves históriáját csupán rövid ideig szimbolizálták. Ám kurta történetüknek mindenképp forrásértékű dokumentuma Thaly Kálmán hajdani előadása. És a maga által megörökített emlékállító munka nem mellesleg életművének igazán értékes és becsülendő része.

 

(Thaly Kálmán: Az ezredévi országos hét emlékoszlop története. Nagy-Magyarország Park, Isztimér, 2023, 66 oldal. Ármegjelölés nélkül)

Borítókép: A Budapest Galéria telepe. A millenniumi emlékműről leemelt Habsburg-szobrok, előtérben Zala György alkotása, Ferenc József szobra, 1990 (Fotó: Fortepan/Erdei Katalin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.