I. (Nagy) Konstantin császár solidusa a szolnoki Damjanich János Múzeum szempontjából azért is jelentős lelet, mert az 1900-as évek legeleje óta nem került római kori aranypénz a gyűjteményükbe – közölte a kutató. A solidust Kr. u. 310 körül I. Konstantin császár vezette be.
Hozzátette: feltételezhetően az aranypénz egy kisebb, rejtett kincshez tartozhatott. Átfúrták, azaz ékszerként, medálként hordhatták a szarmaták.
Beszámolt arról is, hogy az érintett területen több más római kori érmét is felszínre hoztak. Az önkéntesek a solidus mellett körülbelül egy-egy tucat ezüst denáriuszt, illetve bronzpénzt találtak, utóbbiak szintén denáriuszok voltak – tájékoztatott.
A régész kitért arra, hogy a kutatók előtt számos példa ismert, amikor a szántási munkák során több száz méterre kerültek egymástól az ugyanazon leletegyütteshez tartozó darabok. A Törökszentmiklóshoz közeli mezőn eddig 4. századi érmékre bukkantak a szakemberek, de néhány 1. és 2. századi ezüstdénárt is találtak. Az Alföldön a 3. század végéig nem volt jellemző a pénzhasználat a szarmaták körében – mondta.
Borítókép: solidus Kr. u. 580 körülről (Fotó: Wikipedia)