Több mint négyezer kalaposgombafaj létezik, közülük az ehetők száma több száz, az erősen mérgezőké pedig egy-két tucat. Magyarországon évente átlagosan 100-150 gombamérgezés fordul elő. A gombamérgezések okozta halálozások többségéért világszerte a gyilkos galóca a felelős. Becslések szerint akár harminc gramm, azaz egy kifejlett gombakalap felének megevése elegendő ahhoz, hogy egy felnőtt embert megöljön. A tünetek hat órával a gomba elfogyasztása után jelentkezhetnek.
Ha az érintettet nem kezelik azonnal, a toxinok máj- és vesekárosodást okozhatnak, amely az étkezést követő 48 órán belül halálhoz vezethet. A méreg ellen jelenleg nincs ellenszer.
Számos országban a szakemberek a gomba érintését is tiltják, nem beszélve az étkezésre szánt gombafajokkal való közös tárolásról. Nem árt az óvatosság, hiszen a gyilkos galóca hatóanyagai sem a főzés, sem a fagyasztás, sem a tartós szárítás hatására nem bomlanak le.
Az elmúlt években sikerült izolálni a mérgező anyagok döntő többségét. A ciklikus peptidek közé sorolható vegyületek két fő csoportba sorolhatók: az amatoxinok és a fallotoxinok. Az alfa-amanitin valószínűleg a leghalálosabb az amatoxinok között. Azonban nem teljesen ismert, hogyan öl az alfa-amanitin.