Az alvás, a diéta és a bélbaktériumok közötti kapcsolat bonyolult, és még mindig sok mindent kell kideríteni – üzeni a kutatócsoport. Addig is azt tanácsolják, hogy az emberek törekedjenek a minél nagyobb állandóságra. Korábbi kutatások ugyanis már kimutatták, hogy a rendszertelen, váltakozó műszakokban végzett munka növelheti a súlygyarapodás, a szívproblémák és a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
A tanulmány szerint ez a probléma az Egyesült Királyság lakosságának több mint negyven százalékát érinti, és leggyakrabban tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél fordul elő, majd az életkor előrehaladtával csökken.
– Alváskutatók bebizonyították, hogy az iparosodott társadalomnak a kétharmada alváshiányban szenved azért, mert későn fekszik le aludni. A belső biológiai óránk a mesterséges időeltolódás miatt erősen felborult. Túl sok inger ér, túl sok információ, esetenként stressz, amit nem mindig képes a szervezet feldolgozni, és a jóleső fáradtság érzetekor elaludni – magyarázta el a társadalmi jetlag-ként emlegetett jelenség lényegét Horváth Ágnes alvástréner egy TED-előadáson.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a társadalmi jetlagban érintett emberek kevesebb rostos ételt ettek, mint azok, akiknek egyenletesebb az alvó ideje. Más tanulmányok azt találták, hogy a társadalmi jetlag összefüggésben áll a súlygyarapodással, bizonyos betegségekkel és a mentális fáradtsággal.
Az egészségtelen táplálkozás a bélben lévő specifikus baktériumok szintjét befolyásolja. A brit kutatók azt találták, hogy hat mikrobiótafaj – amelyek nagyobb mennyiségben fordultak elő a rendszertelenül alvók bélrendszerében – összefüggésben áll a rossz táplálkozással, az elhízással, valamint a gyulladás és a stroke kockázatának magasabb szintjével.
– A rendszertelen alvási szokás könnyen módosítható életmódbeli szokás. A váltás a bélmikrobiómon keresztül kedvező hatással lehet az egészségre – idézte a BBC Sarah Berry-t, a londoni King’s College szakemberét.
Az egészséges táplálkozást sokan, sokféleképpen meghatározták. A cikk szerzői azt javasolják, hogy az emberek naponta legalább ötször egyenek gyümölcsöt és zöldséget. Fogyasszanak hüvelyeseket, halat, tojást, húst. Válasszanak telítetlen olajokat és kenhető termékeket, de ezeket is kis mennyiségben fogyasszák, illetve igyanak sok folyadékot (legalább hat-nyolc pohárral naponta).
Borítókép: Ha időben lefekszünk, azzal a bélmikrobiomunkat is védjük. (Forrás: Shutterstock)