A Bergeni Egyetem munkatársai orvostanhallgatókat toboroztak, hogy a rendelőkben kérdőíveket osszanak ki a betegeknek. A felmérés során az érintetteket arra kérték, hogy írják le alvásminőségüket – jellemzően mennyi ideig alszanak, mennyire érzik jól magukat, mikor szeretnek és tudnak aludni –, valamint azt, hogy volt-e valamilyen fertőzésük vagy használtak-e antibiotikumot az elmúlt három hónapban.
A kutatásról beszámoló Weforum.org portál szerint az már korábban bebizonyosodott, hogy az alvásproblémák növelik egyes betegségek kockázatát. Egy tanulmány szerint a szándékosan rhinovírussal fertőzött emberek kisebb valószínűséggel fáztak meg, ha nem voltak alvásproblémáik. (A rhinovírusok a megfázásos megbetegedések hátterében állhatnak: általában a felső légutakat megfertőzve orrdugulást és orrfolyást okoznak. A vírus ellen nem lehet sem gyógyszerrel, sem védőoltással védekezni.)
Ingeborg Forthun, a Frontiers in Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány szerzője szerint szerették volna megnézni, van-e, s ha igen, milyen összefüggés mutatható ki a betegségek és az alvás minősége között. Azért az alapellátásban lévő betegeket célozták meg, mert a felmérések alapján a körükben az alvásproblémák előfordulása jóval magasabb, mint a teljes lakosság esetében.
Ingeborg Forthun és munkatársai közel kétezer kérdőívet dolgoztak fel.
Alvászavarról akkor beszélhetünk, ha nem tudunk aludni, furcsa alvás közbeni viselkedéseket mutatunk vagy ha időben bármennyire is hosszúnak tűnik az éjszakai alvás, nagyon erős nappali tünetek jennek meg. Ebben az esetben rossz az alvás minősége, és érdemes szakemberhez fordulni. A helyzet megfelelő kezelésében – erről Purebl György pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet igazgatója beszélt az egyetemi portálnak adott interjúban – problémát jelent, hogy az enyhe alváshiány tünetei „kibírhatók”, miközben hosszú távon ezeknek is lehet egészségkárosító hatása.
A professzor szerint az emberek egyharmadának az élete során legalább egyszer vannak egy hónapnál tovább tartó alvásproblémái. Az alvászavarok esetében orvosi panaszokról van szó, és 88-féle alvásbetegséget tartunk nyilván. Ezek között vannak olyanok, amelyek extrém ritkán fordulnak elő, de olyanok is, amelyek nagy népegészségügyi jelentőségűek. Ilyen például az inszomnia és a különböző alvásfüggő légzészavarok. Előbbi esetében a betegek az ideális alvási körülmények megléte során sem tudnak aludni, míg az utóbbi esetében a nappali normál lélegzést éjjeli fuldoklás váltja föl, így lehetetlenítve el az alvást.