Jobb híján lecsónak fordították a népszerű animációs filmnek, a „Ratatouille”-nak a címét, bár a francia népi konyha slágerfogása sok mindenben különbözik a mi változatunktól. Kerül bele cukkini és padlizsán, provence-i fűszerek adják a különleges karakterét. Annyi biztos, hogy ugyanahhoz a nagy családhoz tartozik mindkét étel. Akárcsak a török menemen, az izraeli shakshuka, a Máltán is elterjedt szicíliai caponata. De nyugodtan ide lehet sorolni a balkáni, rizzsel készült gyuvecset is, azzal a megjegyzéssel, hogy alapjáraton abba húst is tesznek, böjti időkben hús helyett padlizsánt. A szintén délszláv muckalica is közeli rokon, abban is van hús a lecsó alapanyagokon kívül, viszont nincs rizs.
A „Szellem a fazékból” című műsor lecsóról szóló adása kiválóan érzékelteti, hogy micsoda késhegyre menő polémiákat folytatnak a lecsórajongók arról, hogy mi kell a lecsóba és mi nem. Ezek verbális csörték minden túlzás nélkül a hitvitákkal rokoníthatók, egymás meggyőzésének esélye minimális. Aki szeret főzni és szereti a lecsót is, annak megvan a maga kidolgozott receptje, eljárásmódja.
Jómagam füstölt szalonnáról indítom, ez optimális esetben egy battonyai kistermelő, Bányai István mangalica-durok keresztezésű sertésből készült kolozsvári szalonnája.
A pörcöt kiszedem, mert különben megpuhul, a zsírban kolbászt pirítok, ez jó esetben családi forrásból származik, ha nem, akkor az imént említett termelőtől.