A bécsi Hadtörténeti Múzeum, az Arsenal egyik földszinti termében látható kiállítva egy Gräf & Stift gyártmányú nyitott automobil, amelyben 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd trónörökös és hitvese Chotek Zsófia utazott.
Az autó a végzetes nap délelőttjén a szarejevói Ferenc József utca sarkán hirtelen fékezve megállt, és ekkor, a pillanatot kihasználva, Gavrilo Princip a tömegből előugorva hét lövést adott le, melynek során a főherceg és felesége is meghalt. Egy hónap múlva a monarchia hadat üzent Szerbiának, és kitört az első világháború.
Erzsébet királynőnek a gödöllői, Ferenc Ferdinándnak a Prága közelében fekvő konopištěi uradalomban, egy festői tóparton álló kastély volt a nyári rezidenciája, melyet 1887-ben vásárolt meg. A szomszédos Benešov épp akkor építette városi sörfőzdéjét, de a derék cseh polgároknak elfogyott a pénze, ezért küldöttséget menesztettek a főherceghez, aki nagyvonalúan megvásárolta a főzdét és malátázót, melyben már 1888-ban csapolták is az első sört.
A sörgyárat 1949-ben államosították, de a berendezések eredeti, illetve az államosítás idején felújított darabok, így a sörfőzde és a malátázó épülete is rendkívül látványos. A rendszerváltást követő privatizáció után nevezték el a sörfőzdét az alapító tulajdonosról Ferdinandnak.
A 2023-as prágai European Brewers Forum keretében lehetőségünk volt szakmai látogatást tenni a gyárban és a malátázóüzemben.
Az igazi cseh maláta háza
A Ferdinand működő üzemként is ipartörténeti kuriózum. Az ódon malátázóban hagyományos módszerekkel áztatják, csíráztatják és szárítják a pilzeni típusú malátát, amit a legjobb minőségűek közt tartanak számon külhonban is.
A legtöbb cseh kisüzemi sörfőzde náluk vásárol, valamint az egyik legnagyobb malátaforgalmazó cég, a Weyermann kizárólag tőlük vásárolja a cseh pilzeni malátát.
A szomszédos sörgyárban hagyományos nyílt kádas erjesztéssel és hosszú ászokolással készülnek a sörök. A megszokott cseh alapszortiment a 10-es, 12-es világos 11-es szűretlen, 11-es barna mellett vörös sör, és a kor kívánalmai szerint gluténmentes és alkoholmentes is kapható. Készül egy 13-as félbarna Speciál is, amit borssal és bazsalikommal ízesítenek, ennek neve, Sedm Kulí (hét golyó) a névadóval történt merényletre utal. Csehországban több helyen, Magyarországon viszont csak sörfesztiválokon és a Király utcában, a Nagykörúttól egy sarokra, egy békebeli konyhát vivő étteremben kóstolhatjuk ezeket a remek söröket.