Egy garázsból nagy dolgok kerülhetnek ki. Legyen az számítógép (Microsoft, Dell, Apple) vagy webshop (Amazon), de a jelenleg harmadik legnagyobb privát tulajdonú amerikai sörfőzde, a Sierra Nevada Brewery is egy raktárból indult el, aminek a bérletét és a berendezéseket a két alapító, Ken Grossman és Paul Camusi baráti és szülői segítséggel dobták össze.
A sörfőző hobbiból sokszor lesz saját márka, gerillafőzet vagy saját cég. Hogy ne menjünk messzire, Závodszky Gergő, a Mad Scientist egyik tulajdonosa is házisörfőző-versenyen nyert először, Limerick nevű ír vörös sörével. Idén már a Mad Scientist főzde mellett a Mad Kert adott helyet a versenynek, és a kezdetekhez képest nagyot fejlődött.
A „hőskor”
2012. január 1. nevezetes dátum a sörfőzőknek, az állam engedélyezte a házi sörfőzést. Évente 1000 literes mennyiség jövedékiadó mentesen főzhető, ha nem kerül kereskedelmi forgalomba és bejelentik az ellenőrző hatóságnál.
A gerilla sörfőzők már a 2011-es októberi, második főzdefeszten is megjelentek, de akkor még csak a sörfőzést mutathatták be, sört ott nem készíthettek.
A következő évben viszont megmozdult ez a társaság, és tavasszal a Pirítósban már megrendezték az első versenyt. Itt még gyerekcipőben járt minden. Nem volt egységes bírálati rendszer, több különböző sörfajta a színe alapján került egy kategóriába. Az 12 százalékos imperial stout mellett ott bíráltuk az 5 százalékos brown ale-t. A következő évre a Házisörfőző Egyesület már egy nagyot lépett előre. Versenykategóriákat hirdettek és bevezették a BJCP-t.
De mi is az a BJCP?
A Beer Judge Certification Program (BJCP) egy Amerikából, a Home Brewer Associationtől származó versenyszabvány, amely leírja és rendszerezi a sörstílusokat, meghatározza a beltartalmi értékeket, megszabja egy-egy sörverseny lebonyolításának mikéntjét és összekapcsolódik a sörbírói képzéssel. A vizsga után a bírák minden verseny után tapasztalati pontokat kapnak, és ez alapján lehetnek egyre képzettebbek, szervezhetnek és bíráskodhatnak sörversenyeken, bár bíráskodáshoz nem szükséges a BJCP vizsgával rendelkezni. A szakmai háttér mellett a BJCP elősegíti, hogy a házi sörfőzők ne csak „véletlenül” főzzenek egy jó sört, hanem adott stílus keretei között mutathassák meg, hogy mennyire szakavatottak a sörfőzésben.
A BJCP pontozási rendszere alapján egy sör maximálisan 50 pontot kaphat, amely pontok az alábbiak szerint állnak össze.
- Illat: 12 pont.
- Megjelenés (szín,habtartósság, tükrösség): 3 pont.
- Íz: 20 pont.
- Kortyérzet (szénsavasság, testesség, nem ízjellegű érzékelés – pl. tanninosság, sztringencia, stb.): 5 pont.
- Összbenyomás (mennyire ízlik az adott bírának a stíluskereteken belül a sör): 10 pont.
A pontozásból látszik, hogy a sörfajtának megfelelő leírás szerint kell egy-egy sört pontozni, és az egyéni ízlés csak 10 pont erejéig játszhat szerepet a sörök pontszámában. A már élvezhető sörök nagyjából a 30 pontos határ fölött kezdődnek, 40 pont fölött már remek, 45 pont fölött egészen kiváló, világszínvonalú sörök végeznek egy-egy versenyen.
Fontos az is, hogy a bírók névvel és e-mailcímmel szerepelnek a pontozólapon, amit a nevezett versenyzőnek megküldenek a szervezők, így egy rutinos bíráló nemcsak versenyhelyezésről dönthet, hanem a kezdő sörfőzőknek fontos tanácsokat is adhat a pontozólapon a visszajelzésben.