A rendszerváltás óta eltelt három és fél évtizedben az erdélyi magyarság néhány igen szép sikertörténetet mondhat magáénak. E közösség adott az egyetemes magyarságnak egy szinte mindenki által ismert zenekart, a Bagossy Brotherst, mely a csíksomlyói nyeregbeli koncertjével megmutatta, hogy képes generációkat összekapcsolni. Az irodalom területén Erdély mindig erős bástya volt. S véletlenül se hagyjuk ki e rovat fő témáit, a borászatot és a gasztronómiát.

A vendéglátás terén a tágan értelmezett Erdélyben két egymással párhuzamos örömteli folyamat zajlik. Részint a többszázezres nagyvárosok, Kolozsvár, Brassó, Temesvár gasztropalettája elképesztő módon színesedett a színvonal egyenletes emelkedése mellett, részint megindult a székelyföldi vendéglátás megújulásának folyamata, melynek Trucza Adorján, a székelyudvarhelyi Páva étterem tulajdonosa minden túlzás nélkül éppoly meghatározó alakjává vált, mint két évtizeddel ezelőtt Molnár B. Tamás az anyaországi gasztro-forradalomnak.
Nemcsak éttermeket és gasztroakadémiát működtet, de irányt is mutat, lényegében a belső-magyarországi kulináris megújulás eszméivel, a kulináris charta mondanivalójával konvergens módon.
Talán csak annyi különbséggel, hogy ő még jobban hangsúlyozza a hagyomány fontosságát, s nem a modern technológiák alkalmazása, a nemzetközi trendek követése kerül a fókuszba, hanem azok az évszázados módszerek, melyeket üknagyanyáink is használtak, egy boldogabb korszakban, amikor az alapanyag eleve bio volt, szezonális és regionális. Továbbá Erdély, s azon belül a Székelyföld is még oda tartozott, ahová ezeréves szálak fűzik máig.
A Trucza Adorján s a Páva csapat által életre hívott Taste of Transylvania fesztivál, ahol belső-magyarországi, valamint erdélyi magyar és román sztárséfek főztek, ahol a legjobb szakemberek tartottak horizonttágító előadásokat immár megélt három föld feletti kiadást a gyimesi skanzenben, s egyet a tragikus sorsú parajdi sóbányában. E rendezvénysorozat néhány év alatt nagyobbat lendített az erdélyi vendéglátás színvonalán és ismertségén, mint az azt megelőző három évtized.