-TENISZ-
Toronymagas esélyesnek kiáltották ki Venus Williamst (2. kiemelt) az Australian Openen, hiszen a legutóbbi két Grand Slam-tornát – a wimbledoni és a New York-i viadalt – megnyerő, 21 éves klasszis hónapok óta bombaformában teniszezett, s legutóbb a nyáron veszített mérkőzést. Ezúttal azonban tehetetlennek bizonyult az újvidéki magyar származású, szintén amerikai színekben induló Szeles Mónikával (8.) szemben, aki a második és a harmadik játszmában elsősorban rendkívül stabil és pontos alapvonaljátékával kerekedett felül. Williams 49 ki nem kényszerített hibát vétett, míg Szeles neve mellé csupán 25 strigulát húzhattak a statisztikusok. Emellett az is döntőnek bizonyult, hogy amíg Szeles hétből öt breaklabdát értékesített, addig ellenfele a hatból csupán egyszer használta ki a kínálkozó lehetőséget – azt is az első szettben. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Williams sérülten játszott, már 4:4-es állásnál kezelni kellett a jobb comját, a rövidítésben azonban ekkor még felülkerekedett.
A második játszmában aztán mindössze kétszer futott be a hálóhoz röptézni (az elsőben még tizenkétszer kísérletezett ezzel a megoldással), s az alapvonaljátékban 17 önhibát vétett, ami jelezte, hogy ez nem az ő stílusa. A folytatásban nem változott a mérkőzés képe, jóllehet, másképp is alakulhatott volna, ha Williams a négy breaklabdájából legalább egyet értékesít. Nem tette, mert Szeles sokkal jobban koncentrált, ugyanennyi lehetőségéből kétszer elvette ellenfele adogatását, s 1 óra 57 perc alatt 6:7, 6:2, 6:3-ra nyerte a találkozót.
Az egykori világelső, 28 éves Szeles hagyományosan kitűnően szerepel Ausztráliában: korábban hatszor vett részt a tornán, ebből négyszer a végső győzelmet is megszerezte (1991–93, 1996), kétszer pedig elődöntős volt, most pedig újra a négy közé jutott.
Nem sokat játszadozott az olasz Adriana Serra-Zanettivel a svájci Martina Hingis (3.), aki 1 óra 13 perc alatt 6:2, 6:3-ra győzött, ezzel sorozatban hatodszor jutott a négy közé Melbourne-ben (1997-ben, ’98-ban és ’99-ben meg is nyerte a tornát).
A férfiaknál Jonas Björkman ezúttal bal lábbal kelt fel, és két nappal azután, hogy legyőzte a torna egyik esélyesének tartott brit Tim Hemnant, végignézte, ahogy honfitársa, Thomas Johansson 6:0-ra megnyeri ellene az első szettet. A párosban háromszoros melbourne-i bajnok Björkman ekkor feleszmélt a kábulatból, és 6:2-vel egyenlített. A várt folytatás azonban elmaradt, így a 16. helyen kiemelt Johansson 2 óra 35 perc alatt 6:0, 2:6, 6:3, 6:4-re nyerte a mérkőzést, s pályafutása során először jutott az elődöntőbe az Australian Openen.
Eredmények. Negyeddöntő, férfi egyéni: Johansson (svéd, 16.)–Björkman (svéd) 6:0, 2:6, 6:3, 6:4, Novak (cseh, 26.)–Koubek (osztrák) 6:2, 6:3, 6:2. Női egyéni: Szeles (amerikai, 8.)–V. Williams (amerikai, 2.) 6:7, 6:2, 6:3, Hingis (svájci, 3.)–Ad. Serra-Zanetti (olasz) 6:2, 6:3. Juniorok, 1. forduló, lány egyéni: Babos Zsuzsanna (magyar, 11.)–Bratcsikova (orosz) 6:2, 6:3. Fiú egyéni: Sebescen (jugo-szláv)–Balázs György 3:6, 6:1, 6:0.
Magyar Péter egyedül maradt
