Balhé helyett szpartakiád

A labdarúgó NB I 25. fordulójának rangadóját ugyan az Üllői úton vívták, s miután az FTC 2-0-ra legyőzte az Újpestet, a szurkolók többsége aligha távozott elégedetlenül, ám a legizgalmasabb csatákat a Fáy utcában és Debrecenben láthatták a nézők. A Vasas folytatva tavaszi jó sorozatát, megőrizte veretlenségét, és 3-3-ra végzett a Kispesttel, míg a Debrecen az utolsó pillanatban szerzett góllal 4-3 arányban felülkerekedett a listavezető MTK-n, amely még így is tízpontos előnnyel vezet a bajnokságban.

2002. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Hát, már ez se lenne a régi? Balhé nélküli Fradi–Újpest az Üllői úton? Megvan kergülve ez a világ? Nos, bárcsak tényleg ennyire lenne megkergülve… A tény ettől azonban még tény: botránytól mentesen győzött a tavasz rangadóján a Ferencváros 2-0-ra az Újpest ellen az Üllői úton.
Lehet, hogy ez a Nyíl meg a Törő azért tud valamit? Ja, igen, futballozni... – ezzel mindannyian tisztában vagyunk, főleg akik még láttuk őket élesben játszani. De a mai kamaszok csak azt figyelhetik, hogy a Tibi bácsi meg az Andris bá’ hét közben mennyire tudtak hatni ezekre a balhés palikra, akik amúgy zsigerből szokták egymást és a „kezük ügyébe kerülő” stadionokat összetörni. Persze lehet, hogy máshol kellene keresni az igazi okokat, de ezt elemezzék az arra avatott lélekbúvárok vagy szociológusok, mi maradjunk a tényeknél: szombat este a stadion inkább hasonlított egy remekbe szabott kis szpartakiád, semmint egy véres leszámolás helyszínére. A fiatalabbak kedvéért: a szpartakiád az az elmebaj volt, amikor nagy stadionokban összegyűltek a népek, és teljesen spontán módon a szocializmus nagy vezéreinek képét formálták a lelátón, miközben lent a gyöpön hajladoztak a munkára, harcra kész tömegek. Ennél azért a lila ultrák és a zöld kemények szektornyi élőképei klasszisokkal jobbak.
Apropó klasszisok. Papíron volt közöttük szép számmal a pályán is. Sőt a spontán pánszláv találkozóvá (Szkukalek, Kapic, Penksa, Jovics, Vukmir, Vagner, Sloncik, Kunzo, Kozel…) alakult mérkőzést olyan üde déli jelenségek is színesítették, mint a brazil Túlio. Klasszis teljesítményt mégsem tőlük láthatott a publikum. Helyettük egy helyi erő, bizonyos Gera nevű igazolta újfent, hogy az ő játéka, egyénisége közelít leginkább ahhoz, amit errefelé az elmúlt száz esztendőben klasszison értettek. Nem volt elég, hogy Gerára egy hőkövető rakéta sem tudott volna rátapadni, ráadásul gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést. Előbb a 38. percben Penksa remek labdáját varázsolta maga elé, s küldte laposan az egyik sarokba, miközben Poszát a másik irányba ugrasztotta. Majd hét perc múltán megint csak Poszával bajlódott csöppet, pontosabban Posza vele, aminek a vége 11-es lett, melyet Lipcsei értékesített, megszerezve kereken századik gólját zöld-fehérben. Akik otthon, a tévén nézték a meccset, nem sejthették, hogy a második találat után jobban tették volna, ha átkapcsolnak a kereskedelmi adóra, ahol Erdei Zsolt készülődött éppen a kötelek közé Stuttgartban. Ezen a csatornán ugyanis Madár profi öklöző jóvoltából pofonból meg könnyedségből is többet láthattak volna, mint az Üllői úton. Lévén a Fradi vezetése után megint csak nem szabadult el a pokol, a két tábor között helyezkedő rohamrendőrök parancsnoka talán azon morfondírozott, beszól a központba, hogy tuti jó helyre küldte-e ma őket az ÜTI, mert heveny anyázáson, ökölrázáson és köpködésen kívül semmi mással nem nyilvánították ki egymás iránti érzelmeiket a szemben álló szurkolóseregek. Nagyjából ennyi vehemencia fémjelezte a vendégeket a pályán is. Iparkodtak-iparkodtak, de érezni lehetett, hogy gólt még akkor se nagyon fognak rúgni, ha a derék braziljuk Dél-Amerika minden szentjére megesküdött, hogy részéről Magyarországon ahány meccs, annyi gól. A tűzijáték tehát a lelátóra maradt, a gyepen amolyan becsületes munkavégzés folyt.
A balhé nélküli 2-0-s ferencvárosi győzelem így végül két dolgot jelentett: a rendfenntartók ezúttal tényleg remekül oldották meg a feladatukat, illetve hogy a két, tavaszszal veretlen közül ezentúl már csak a Fradinak lesz ebből a szempontból veszíteni valója.
***
A 25. forduló jegyzőkönyve
FTC–ÚJPEST 2-0 (2-0) Üllői út, 16 000 néző, vezette: Hanacsek. FERENCVÁROS: Szűcs – Balog, Dragóner, Gyepes – Vukmir, Lipcsei, Kapic, Szkukalek – Pinte (Szili, 79.), Gera (Jovics, 87.), Penksa. Szakmai igazgató: Garami József. ÚJPEST: Posza – Tamási, Korolovszky, Kozel, Pető (Erős, 85.) – Tokody, Sloncik, Kunzo (Piroska, 67.), Lőw – Vagner, Túlio (Herczeg, 56.). Vezetőedző: Glázer Róbert. Gólszerzők: Gera (38.), Lipcsei (45., 11-esből).
HALADÁS–SOPRON 1-1 (0-1) Szombathely, 5500 néző, vezette: Juhos. HALADÁS: Takács – Kaj, Flávio Pim, Szekér, Selymes – Somfalvi, Némethy (Tóth P., 58.), Leandro – Alex (Nagy L., 81.), Preisinger (Németh T., 56.), Halmosi.. Vezetőedző: Szentes Lázár. SOPRON: Farkas – Perger, Vincze, Szabados, Prazenica – Pintér, Somogyi (Csiszár, 69.), Horváth R. (Bausz, 78.), Fehér – Tóth M., Sira (Javrujan, 64.). Vezetőedző: Simon Tibor. Gólszerzők: Leandro (57., 11-esből), illetve Sira (32.). Kiállítva: Flávio Pim (60.), Tóth P. (90.), illetve Vincze (62.).
VASAS–KISPEST 3-3 (1-1) Illovszky-stadion, 3000 néző, vezette: Bukovics. VASAS: Kövesfalvi – Hrutka, Juhár, Tóth A. – Schindler, Simek (Hirt, 91.), Árki, M’bemba, Aranyos – Szabados (Zrlic, 55.), Tóth N. (Váczi, 78.). Vezetőedző: Kiss László. KISPEST: Udvarácz – Babos, Dulca, Lőrinc, Füzi K. – Lászka (Lipták, 46.), Balint, Dubecz (Batrinu, 78.), Németh – Hercegfalvi, Faragó (Torghelle, 88.). Vezetőedző: Détári Lajos. Gólszerzők: Aranyos (36.), Szabados (51.), Tóth N. (65.), illetve Hercegfalvi (25.), Németh (56., 63.).
DEBRECEN–MTK 4-3 (1-0) Debrecen, 3000 néző, vezette: Kassai. DEBRECEN: Bíró – Bernáth, Kuttor, Szekeres, Hanák – Kiss, Plókai, Alekszics (Sketiani, 81.), Böőr – Kerekes (Nenadics, 46.), Bajzát (Majoros, 75.). Vezetőedző: Dajka László. MTK: Hajdu – Mónos (Branezsac, 46.), Lambulics, Szmiljanics, Elek – Lazics, Zavadszky, Madar (Buzsáky, 66.), Füzi – Illés, Juhász (Horváth, 84.). Vezetőedző: Bognár György. Gólszerzők: Bajzát (20., 59.), Böőr (83.), Nenadics (92.), illetve Illés (48.), Zavadszky (56.), Juhász (81.).
DUNAFERR–VIDEOTON 3-1 (1-0) Dunaújváros, 1000 néző, vezette: Szabó Zs. DUNAFERR: Németh – Molnár, Salamon, Bagoly (Rósa D., 46. – Nikolov, 91.), Kiss Gy. – Jäkl, Lengyel (Balaskó, 58.), Zováth, Rósa H. – Sowunmi, Tököli. Vezetőedző: Egervári Sándor. VIDEOTON: Végh – Csató, Pomper, Vilotics, Bekő – Tóth B. (Komódi, 71.), Monye (Földes, 90.), Daniel – Dvéri – Sorato (Gajics, 46.), Terjék. Vezetőedző: Várhidi Péter. Gólszerzők: Sowunmi (39.), Tököli (65., 11-esből, 94.), illetve Gajics (72.). Kiállítva: Molnár (88.), illetve Komódi (78.).
Pénteken játszották: Győr–ZTE 1-3.

GÓLLÖVŐLISTA. 19 gólos: Tököli (Dunaferr); 16: Illés (MTK); 15: Kenesei (ZTE); 13: Egressy (ZTE), Ferenczi (MTK); 12: Tóth M. (Sopron), Waltner (ZTE).
KÖVETKEZIK. A 26. forduló programja. Március 22, péntek: Videoton–Haladás (17.45). Szombat: Dunaferr–Debrecen (15 óra), Sopron–FTC (15), ZTE–MTK (16.30), Újpest–Vasas (18.30), Kispest–Győr (19).
NB I/B. A 22. forduló eredményei. Keleti csoport: Monor–Kecskemét 0-1, Diósgyőr–Nyírség
3-1, Szolnok–Békéscsaba 0-3, Fót–REAC 0-0, BKV Előre–ESMTK 0-0, Csepel–Eger 0-1. Nyugati csoport: Kaposvár–Tatabánya 3-0, Siófok–Pápa 3-0, Celldömölk–Hévíz 3-0, Nagykanizsa–Pécs 1-3, Büki TK–Dorog 2-1, Marcali–Százhalombatta 1-1.
***
Az állás
1. MTK 25 18 3 4 51-20 57
2. ZTE 25 14 5 6 49-31 47
3. FTC 25 13 4 8 42-30 43
4. Dunaferr* 25 11 7 7 47-28 40
5. Videoton 25 10 8 7 30-29 38
6. Újpest 25 10 5 10 43-44 35
7. Debrecen 25 6 11 8 31-36 29
8. Sopron 25 7 7 11 36-43 28
9. Kispest 25 7 6 12 35-51 27
10. Győr 25 5 9 11 31-44 24
11. Haladás 25 5 8 12 28-49 23
12. Vasas 25 5 5 15 31-49 20

* A Magyar Labdarúgóliga fegyelmi bizottságának döntése szerint a Dunaferrtől fordulónként három-három pontot (mostanáig kilencet) kell levonni addig, amíg a klub ki nem fizeti a Marcalinak Németh Viktor kapus átigazolási díját. A határozat nem jogerős, így a Dunaferr neve mellett az eredetileg megszerzett pontok száma áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.